The international transmission of shocks in the context of macro-financial linkages
Project goals
This project aims to investigate the transmission and impact of international shocks on the Czech economy and whether this process changes in times of financial instability. Allowing for interaction between macroeconomic and financial variables in frameworks like Global VAR and the Macro-financial model – both of which will be developed – it is possible to decompose the effect of foreign financial shocks on the small open economy in two elements: financial contagion and trade shock. This may help to define the optimal policy response to international developments and see how potential buffers to external shocks (e.g. exchange rate) respond to financial instability abroad. For scope of comparison, several frameworks will be considered and special shocks (like oil price or sovereign shock) will be treated in separate empirical models, extending the current literature with time-varying dimensions and/or non-linearity due to financial distress. Similarly, models to forecast the exchange rate will be enriched with financial stress measures.
Keywords
international transmissionfinancial shocksoil price shocksovereign shockGlobal VAR (GVAR)Macro-financial modeltrade and financial integrationexchange rate
Public support
Provider
Czech Science Foundation
Programme
Standard projects
Call for proposals
Standardní projekty 17 (SGA0201300005)
Main participants
Institut VŠFS, z.ú.
Univerzita Karlova / Fakulta sociálních vědContest type
VS - Public tender
Contract ID
13-06229S
Alternative language
Project name in Czech
Mezinárodní přenos šoků v rámci makrofinančních vazeb
Annotation in Czech
Cílem projektu je prozkoumat přenos mezinárodních šoků a jeho dopad na českou ekonomiku, a zda se tento proces mění v době finanční nestability. V rámci modelů jako je Globalní VAR a Makrofinanční model – oba, které vyvíjíme – je možná interakce mezi makroekonomickými a finančními proměnnými, což umožňuje rozložit efekt zahraničního finančního šoku do malé otevřené ekonomiky na dvě části: finanční nákazu a šok v zahraničním obchodě. Analýza zahraničního šoku pomůže nalézt optimální reakci hospodářské politiky na vývoj v zahraničí. Dále bude možné pochopit, jak polštáře proti externím šokům (např. měnový kurz) reagují na finanční nestabilitu. Pro srovnání využijeme více modelových rámců a budou připraveny samostatné empirické modely dopadů vybraných šoků (ropný, svrchovaného rizika), které navíc obohatí stávající literaturu o odhady koeficientů nezávislých na čase a nelinearity s ohledem na finanční nestabilitu. Podobně budou i modely předpovídající vývoj devizového kurzu rozšířeny o měřítka finančního stresu.
Scientific branches
Completed project evaluation
Provider evaluation
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Project results evaluation
The scientific contribution should be positive - especially to policy makers in CNB in their work on banking regulations. Some of the papers should be useful to teachers of macroeconomic policy and balance of payments management. The list of research output is long and few papers were published in good journals.
Solution timeline
Realization period - beginning
Feb 1, 2013
Realization period - end
Apr 25, 2017
Project status
U - Finished project
Latest support payment
Mar 26, 2015
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP18-GA0-GA-U/02:1
Data delivery date
May 4, 2018
Finance
Total approved costs
3,314 thou. CZK
Public financial support
3,314 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
3 314 CZK thou.
Public support
3 314 CZK thou.
100%
Provider
Czech Science Foundation
CEP
AH - Economics
Solution period
01. 02. 2013 - 25. 04. 2017