New Approaches to Coordination of Compatriot Issues
Project goals
The main objective of the project is to analyze the needs of expatriates and Czechs living abroad and thus to form the basis for a more systematic return policy of the state and also to analyze the benefits of maintaining the links of these people to the Czech Republic (vindicate and support of Czech interests abroad). In the first phase, it should be about co-ordinating and ensuring information flows in both directions (ie informing Czechs abroad while mapping their needs and interests). The research would follow the activities of the Inter-ministerial Commission for Czechs Living Abroad. Initial updating and collection of information should gradually lead to a single web presentation and publication of relevant information materials. The long-term goal is to establish a web-based information portal for state administration for Czech citizens abroad (eg in the framework of eGovernment with a view to 2020), which would systematically and long-term address the return policy of the Czech state and strengthen the relationship and express the interest of the state diaspora.
Keywords
expatriatecommunityneedsanalysisreturnpolicyBanatforeignpoliciy
Public support
Provider
Technology Agency of the Czech Republic
Programme
—
Call for proposals
—
Main participants
Univerzita Karlova / Přírodovědecká fakulta
Contest type
VZ - Public procurement
Contract ID
2020034
Alternative language
Project name in Czech
Nové přístupy ke koordinaci krajanské problematiky
Annotation in Czech
Hlavním cílem projektu je zanalyzovat potřeby krajanů a Čechů žijících v zahraničí a vytvořit tak základ pro budoucí systematičtější návratovou politiku státu a dále také analyzovat přínosy udržení vazeb těchto osob na ČR (obhajoba a podpora českých zájmů v zahraničí). V první fázi by mělo jít o koordinaci a zajištění informačních toků oběma směry (tj. informovat Čechy v zahraničí a současně mapovat jejich potřeby a zájmy). Výzkum by navazoval na aktivity Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí. Prvotní aktualizace a sběr informací by měl postupně směřovat k jednotné webové prezentaci a vydávání příslušných informačních materiálů. Dlouhodobějším cílem je návrh na zřízení webového informačního portálu státní správy pro české občany v zahraničí (např. v rámci eGovernmentu s výhledem do r. 2020), který by se systémově a dlouhodobě zabýval návratovou politikou českého státu a posílil vztah a vyjádřil zájem mateřského státu o diasporu. Vztah českého státu k této "nové migraci" lze označit za vlažný nebo přinejmenším formální. Aby mohly státní instituce přejít do aktivnějšího režimu, je nutné vyjít z aktuálních poznatků o skutečném stavu věcí a v neposlední řadě také z názorové hladiny samotných migrantů.
Scientific branches
Completed project evaluation
Provider evaluation
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Project results evaluation
Succeed.
Solution timeline
Realization period - beginning
Nov 1, 2020
Realization period - end
Jan 31, 2023
Project status
U - Finished project
Latest support payment
Dec 7, 2022
Data delivery to CEP
Confidentiality
U - Předmět řešení projektu je utajovanou skutečností podle zvláštních právních předpisů nebo je skutečností, jejíž zveřejnění by mohlo ohrozit činnost zpravodajské služby. Údaje o projektu jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné
Data delivery code
CEP24-TA0-TI-U
Data delivery date
Jun 28, 2024
Finance
Total approved costs
1,522 thou. CZK
Public financial support
1,522 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
1 522 CZK thou.
Public support
1 522 CZK thou.
100%
Provider
Technology Agency of the Czech Republic
OECD FORD
Cultural and economic geography
Solution period
01. 11. 2020 - 31. 01. 2023