The Role of Collective Memory in Post-Cold War Transatlantic Relations
Project goals
The research project focuses on the role of collective memory in shaping the Transatlantic alliance, and it will examine the ways in which collective memory has been used in Transatlantic relations since the Cold War in the Central European context. “Collective memory” here means the ways in which the past is thematized and represented by public institutions (e.g. museums, memorial sites, libraries and archives) as well as by proclamations of public officials. In this sense, while collective memory is rooted in historical reality, it is not a reflection of it, but a re-working of images and ideas about the past for the purposes of the present and future. “Transatlantic relations” are the officially recognized, often diplomatically codified communication between nations. Our hypothesis is that especially at times when Transatlantic relations are strained, Transatlantic collective memory - references to and projects about commemorating or honoring a shared past – has been used to strengthen mutual good will and thereby cement Transatlantic cooperation.
Keywords
collective memoryTransatlantic relationspolitics of rememberingAtlanticismforeign policycultural diplomacy
Public support
Provider
Czech Science Foundation
Programme
Standard projects
Call for proposals
Standardní projekty 18 (SGA0201400001)
Main participants
Univerzita Karlova / Fakulta sociálních věd
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
14-21581S
Alternative language
Project name in Czech
Role kolektivní paměti v transatlantických vztazích po skončení studené války
Annotation in Czech
Projekt se zaměřuje na roli kolektivní paměti v utváření transatlantické spolupráce a zkoumá, jakým způsobem je kolektivní paměť využívaná v transatlantických vztazích od konce studené války ve středoevropském kontextu. Kolektivní paměť je míněna jako soubor prostředků, kterými je minulost tematizována veřejnými institucemi (např. muzea, historické objekty, knihovny, archivy) a prohlášeními veřejných činitelů. V tomto smyslu je totiž kolektivní paměť sice ukotvena v historické realitě, nicméně představuje tvarování obrazů a představ o minulosti pro účely současnosti i budoucnosti. Transatlantické vztahy jsou oficiálně přiznanou a diplomaticky kodifikovanou formou komunikace mezi státy. Tezí projektu je, že zvláště v obdobích, kdy je transatlantické partnerství v krizi, tak se aktéři na obou stranách Atlantiku snaží využít kolektivní paměť v podobě projektů, které zdůrazňují a oslavují společnou minulost, aby tak posílili společnou dobrou vůli a upevnili transatlantickou spolupráci.
Scientific branches
Completed project evaluation
Provider evaluation
O - Nesplněno zadání, smlouva však byla dodržena
Project results evaluation
The project has partially attained the research goals. The project has contributed to the developing of an important area of research into the usage of collective memory in the transatlantic relations. The project helps to promote more sophisticated approach to the usage of collective memory in the Czech foreign policy. The project does not fulfill the proposed published outputs.
Solution timeline
Realization period - beginning
Jan 1, 2014
Realization period - end
Dec 5, 2018
Project status
U - Finished project
Latest support payment
Apr 5, 2016
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP19-GA0-GA-U/01:1
Data delivery date
Jun 12, 2019
Finance
Total approved costs
4,086 thou. CZK
Public financial support
4,086 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
4 086 CZK thou.
Public support
4 086 CZK thou.
100%
Provider
Czech Science Foundation
CEP
AD - Political sciences
Solution period
01. 01. 2014 - 05. 12. 2018