Conditional independence structures: information-theoretical approach
Project goals
The concept of conditional independence is essential for many tasks connected with decision - making under uncertainty , especially in the area of probabilistic reasoning , but also in the framework of other uncertainty calculi. The aim of the project isto solve several mathematical problems which arise in connection with formal properties of conditional independence structures and in connection with methods of computer representation of these structures. Let us mention 3 specific goals. First , to find whether it is possible to derive further information - theoretical inequalities for entropic functions ( it is known that these inequalities have deep connection with formal properties of conditional independence structures ). Second, to explore the concept of complexity of a semigraphoid ( which promises a more effective way of computer representation of condional independence structures ). Third , to compare properties of various quantitative measures of dependence ( which promises the possibility
Keywords
Public support
Provider
Czech Science Foundation
Programme
Standard projects
Call for proposals
—
Main participants
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR, v. v. i.
Contest type
—
Contract ID
—
Alternative language
Project name in Czech
Struktury podmíněné nezávislosti: informačně-teoretický přístup
Annotation in Czech
Pojem podmíněné nezávislosti je podstatný pro mnoho otázek spojených s rozhodováním za nejistoty, zejména v oblasti tzv. pravděpodobnostního rozhodování (ale i v rámci jiných kalkulů nejistoty). Záměrem projektu je řešit některé matematické problémy, které vyvstávají v souvislosti s formálními vlastnostmi struktur podmíněné nezávislosti a v souvislosti se způsoby reprezentace těchto struktur v počítači. Uveďme 3 konkrétní cíle. Za prvé zjistit, zda je možné odvodit další informačně-teoretické nerovnostipro tzv. entropickou funkci (o těchto nerovnostech je známo, že mají hlubokou souvislost s formálními vlastnostmi podmíněné nezávislosti). Za druhé prozkoumat podrobněji pojem složitosti semigrafoidu (což slibuje efektívnější způsob reprezentace nezávislostních struktur v počítači). Za třetí, porovnat vlastnosti různých kvantitativních měr závislosti (což slibuje možnost odhadu nezávislostních struktur na základě dat).
Scientific branches
R&D category
—
CEP classification - main branch
BA - General mathematics
CEP - secondary branch
BD - Information theory
CEP - another secondary branch
—
10101 - Pure mathematics
10102 - Applied mathematics
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
Completed project evaluation
Provider evaluation
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Project results evaluation
Byly získány teoretické výsledky ve statistice a teorii informace. Výstupy (publikace) jsou odpovídající délce trvání grantu. Lze předpokládat, že v případě dodržení pravidel, by grant úspěšně pokračoval další 2 roky (nebyla včas dodána výroční zpráva).
Solution timeline
Realization period - beginning
Jan 1, 1998
Realization period - end
Jan 1, 1998
Project status
U - Finished project
Latest support payment
—
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP/1999/GA0/GA09GA/V/6:6
Data delivery date
—
Finance
Total approved costs
532 thou. CZK
Public financial support
170 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
532 CZK thou.
Public support
170 CZK thou.
31%
Provider
Czech Science Foundation
CEP
BA - General mathematics
Solution period
01. 01. 1998 - 01. 01. 1998