The role of High Latitude Dust in changing climate
Project goals
High latitude dust (HLD) is a critical risk to the climate and biodiversity in the Arctic and Antarctica. HLD sources cover >500,000 km2 and contribute >5% to global dust budget. It accelerates climate change via dust-snow/glacier feedback (albedo reduction,melting after dust deposition) and directly and indirectly (cloud microphysics) affects the radiative properties in the atmosphere. HLD storms impair the air quality causing damages to health, affects the economy by disrupting transportation, and disturbs vulnerable ecosystems by enhanced erosion. However, HLD is largely ignored as a climate forcer in the earth sys. models and no dust warnings are issued for extreme events to protect the safety. HLD-CHANGE will provide scientific evidence base for developing measures to mitigate the risks HLD poses on human society and environment (air quality monitoring, HLD phys./chem./opt. properties, dust forecasting/warning, snow/glacier changes, marine ecosystem responses), as well as to identify opportunities arising from climate change to minimize HLD negative impacts on HL environments.
Keywords
Arctic warmingair pollutiondust-warning-systemnatural aerosoldust stormsclimate-forcing-agentAntarcticaair qualitylight-absorbing-impuritiesglacier/snow albedo/melting
Public support
Provider
Czech Science Foundation
Programme
Junior Grants
Call for proposals
SGA0202000002
Main participants
Česká zemědělská univerzita v Praze / Fakulta životního prostředí
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
20-06168Y
Alternative language
Project name in Czech
Polární prach a jeho role při klimatických změnách
Annotation in Czech
Polární prach (PP) představuje zásadní hrozbu pro klima a biodiverzitu v Arktidě a na Antarktidě. Zdrojové oblasti PP zaujímají plochu >500,000 km2 a představují >5% globální distribuce pouštního prachu. PP umocňuje klimatickou změnu zpětnou vazbou prach-sníh/ledovec (redukce albeda, tání po depozici prachu) a přímo i nepřímo (mikrofyzika oblaků) ovlivňuje radiační vlastnosti atmosféry. Bouře PP zhoršují kvalitu vzduchu s negativními následky pro lidské zdraví, narušují ekonomiku omezeními v dopravě a narušují křehké ekosystémy zvýšenou erozí. PP je přesto opomíjen jako látka s dopadem na klima v modelech systému Země a nevydávají se varování před extrémními událostmi k zajištění bezpečnosti. HLD-CHANGE podloží vědecké poznatky pro rozvoj opatření na omezení rizik, které PP způsobuje na lidské zdraví a životní prostředí (monitoring kvality vzduchu, fyzikální/chemické/optické vlastnosti PP, předpovědi/varování PP, změny sněhu/ledu, reakce mořského ekosystému), a zároveň identifikuje možnosti plynoucí ze změn klimatu na snížení negativních vlivů PP v polárních oblastech.
Scientific branches
Solution timeline
Realization period - beginning
Jan 1, 2020
Realization period - end
Dec 31, 2022
Project status
—
Latest support payment
May 11, 2022
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP23-GA0-GJ-R
Data delivery date
Jun 26, 2023
Finance
Total approved costs
3,051 thou. CZK
Public financial support
3,051 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
3 051 CZK thou.
Public support
3 051 CZK thou.
100%
Provider
Czech Science Foundation
OECD FORD
Physical geography
Solution period
01. 01. 2020 - 31. 12. 2022