Czechoslovakia, Germany and the European Movements, 1929-1932
Project goals
This study inquires into the development of the official czechoslovakian-german relations at the beginning of 30 s of 20th century and evaluates a feasibility of their formation from the point of view of general theory of international relations. It covers not only the level of "high" policy and diplomacy, but deals also with the level of "everyday" policy, including the susceptible areas of nationalities (minorities), economy and culture. Thorough the analysis of archival sources of both, czech andgerman origin allowed to show how the "high" policy was reflected in "everyday" policy and which individuals, non-state organizations and corporations considered aternative approaches. The work focuses on those factors which could positively influence czechoslovak-german policy. In this context it also analyzes the impact of the world economic crisis on the breakdown of the effort of France to constitute european federation (Briand`s concept of Paneurope).
Keywords
czechoslovak-german relationspaneuropa-unioninternational relations in Europe
Public support
Provider
Academy of Sciences of the Czech Republic
Programme
Grants of distinctly investigative character focused on the sphere of research pursued at present particularly in the Academy of Sciences of the Czech Republic
Call for proposals
Výzkumné granty 1 (SAV0-AB2001)
Main participants
Univerzita Karlova / Fakulta sociálních věd
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
—
Alternative language
Project name in Czech
Československo, Německo a evropská hnutí 1929-1932
Annotation in Czech
Práce se zabývá vývojem oficiálních československo-německých vztahů na počátku 30. let dvacátého století. Uvádí i hodnocení možností jejich utváření v obecné rovině teorií mezinárodních vztahů. Je založena na systematické analýze archivních pramenů českéi německé provenience. Neomezuje se na "velkou" politiku a diplomacii, ale zabývá se i "každodenní" politikou, ve které se projevovaly citlivé problémy národnostní (menšinové), hospodářské i kulturní. Práce se soustřeďuje nejen na tyto problémy, ale i na pozitivní prvky vzájemných vztahů. V této souvislosti sleduje vliv světové hospodářské krize na ztroskotání snah Francie vytvořit evropskou federaci (Briandův plán Panevropy). Přínos práce spočívá zejména v tom, že se zabývá i činností nestátních proevropských organizací a spolků. Práce jako konkrétní sonda do klíčových let světové hospodářské krize prokazuje, že v oficiálně "korektních" vztazích této doby došlo k výraznému zostření latentních třecích ploch mezi Německem a ČSR.
Scientific branches
Completed project evaluation
Provider evaluation
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Project results evaluation
Publikace shrnuje výzkum československo-německých vztahů 1929-1932 v rovině bilaterálních vztahů politických, hospodářských a kulturních. Analyzuje i každodenní vzájemné vztahy, mezinárodní kontext a aktivity evropských hnutí na území obou států.
Solution timeline
Realization period - beginning
Jan 1, 2001
Realization period - end
Jan 1, 2001
Project status
U - Finished project
Latest support payment
—
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP/2002/AV0/AV02IA/U/N/7:3
Data delivery date
Jan 15, 2007
Finance
Total approved costs
80 thou. CZK
Public financial support
80 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
80 CZK thou.
Public support
80 CZK thou.
100%
Provider
Academy of Sciences of the Czech Republic
CEP
AD - Political sciences
Solution period
01. 01. 2001 - 01. 01. 2001