Storing carbon and nutrients in wetlands depending on the extent of flooding soil substrate
Public support
Provider
Ministry of Education, Youth and Sports
Programme
KONTAKT II
Call for proposals
KONTAKT II 3 (SMSM2013LH3)
Main participants
Česká zemědělská univerzita v Praze / Fakulta životního prostředí
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
MSMT-16744/2013
Alternative language
Project name in Czech
Ukládání uhlíku a živin v mokřadech v závislosti na míře zaplavení půdního substrátu
Annotation in Czech
Již řadu let je známo, že mokřady mají velmi důležitou roli v krajině a významným způsobem se podílejí na ovlivňování klimatu na lokální i globální úrovni. Přítomnost nebo absence vody výrazně ovlivňuje distribuci energie mezi dva hlavní toky tepla: latentní teplo výparu a citelné teplo. Jakmile není voda v krajině přítomna v dostatečné míře, velká část sluneční energie se mění na citelné teplo a teplota prostředí se výrazně zvyšuje. Destrukce hydrologického cyklu člověkem, a to převážně odvodněním krajiny, narušuje ukládání uhlíku do půdy a vegetace a snižuje schopnost krajiny zadržovat vodu. Snížení obsahu vody v půdě vede k nárůstu oxidačních procesů a ke ztrátám organických látek z půdy. Studium mokřadních ekosystémů je ve Spojených Státech na vysoké úrovni a studium mokřadů zde probíhá již od 50. let minulého století. V České republice je studiu mokřadů věnována také velká pozornost, ale všeobecné povědomí o důležitosti tohoto ekosystému není stále ještě na žádoucí úrovni ve srovnání s USA. Z tohoto důvodu je třeba věnovat se studiu mokřadů a rozšiřovat poznatky nejen mezi odbornou veřejností, ale také mezi zaměstnance státní správy na všech úrovních. V poslední době se mokřady dostaly do středu zájmu vzhledem k jejich schopnosti ukládat uhlík aživiny. Tyto skutečnosti byly známy již dříve, ale tlak zemědělství, průmyslu a urbanizace způsobil, že až do nedávné doby byly mokřady systematicky odvodňovány. V době, kdy se hledají různé možnosti vedoucí ke zpomalení klimatických změn, se obnova mokřadů jeví jako pozitivní krok v řešení této problematiky. Pracovníci Duke University Wetland Center v Severní Karolíně se studiem mokřadů zabývají systematicky od poloviny 70. let minulého století. Mezi největší projekty řešené na tomto pracovišti patřístudium vlivu fosforu na vegetaci floridských Everglades, vliv stavby dálniční sítě na hydrologii mokřadů, vliv zemědělské činnosti na ekologii mokřadů a vliv odvodnění na mokřadní ekosystémy.
Scientific branches
R&D category
ZV - Basic research
CEP classification - main branch
DD - Geochemistry
CEP - secondary branch
—
CEP - another secondary branch
—
OECD FORD - equivalent branches <br>(according to the <a href="http://www.vyzkum.cz/storage/att/E6EF7938F0E854BAE520AC119FB22E8D/Prevodnik_oboru_Frascati.pdf">converter</a>)
—
Completed project evaluation
Provider evaluation
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Project results evaluation
Results of the project revealed that accumulation of carbon, nitrogen and phosphorus increases with flooding depth. The decomposition rate is faster under flooded conditions but decomposition in incomplete. As a result, concentrations of C, N and P are higher in flooded sediments. Results are published in six papers in international journals and four chapters in the book.
Solution timeline
Realization period - beginning
Mar 1, 2013
Realization period - end
Dec 31, 2015
Project status
U - Finished project
Latest support payment
Feb 27, 2015
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP16-MSM-LH-U/01:1
Data delivery date
Oct 9, 2017
Finance
Total approved costs
1,672 thou. CZK
Public financial support
1,672 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK