The study of climate change on honey bee colonies through biological analysis and artificial intelligence
Public support
Provider
Ministry of Education, Youth and Sports
Programme
—
Call for proposals
SMSM2022LU001
Main participants
Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
MSMT-1942/2023-2
Alternative language
Project name in Czech
Studium vlivu klimatických změn na stav včelstev prostřednictvím biologických analýz a umělé inteligence.
Annotation in Czech
Včela medonosná, která je hlavním zemědělským opylovačem, zahrnuje 44 poddruhů a je rozšířena v různých klimatických podmínkách po celém světě. Ačkoliv široká škála geografického rozšíření, rozmanité ekotypy včel a genetická rozmanitost ukazuje na dobrou schopnost včel přizpůsobit se místním geografickým podmínkám, za posledních 15 let je celosvětově hlášen neustále zvyšující se výskyt ztrát včelstev, stejně tak pokles přirozených populací dalších hmyzích opylovačů. Ačkoliv se předpokládá, že ztráty včelstev a dalších hmyzích populací mohou být způsobeny více faktory, jako jsou antropogenní vlivy (aplikace agrochemikálií, špatná včelařská praxe, omezený výskyt potravy, časté přemisťování včelstev za účelem opylování plodin, ztráta přirozených ekosystémů) a patogeny (hlavně roztoč varroa a virové infekce), předpokládá se, že jeden z nejvýznamnějších faktorů jsou současné změny klimatu. Změna klimatu může mít dramatický vliv na biologické načasování jak na straně opylovačů, tak rostlin. Změny teploty totiž mění fenologii kvetení, a tím je ovlivněna produkce nektaru a pylu, což představuje jeden z hlavních negativních dopadů klimatických změn na opylovače a jejich interakci s rostlinami. Vzájemná interakce mezi opylovači a rostlinami je dále výrazně narušená častými extrémními povětrnostními jevy, které změnu klimatu doprovází. Celkově se předpokládá, že s ohledem na stávající překotné klimatické změny naráží původně velký adaptační potenciál včely medonosné na své limity. Zvláštním fenoménem úbytku včel je porucha zhroucení včelstev (CCD), což je náhlá ztráta včelstva, kdy většina dělnic v kolonii včel náhle zmizí a zanechá za sebou včelí matku (královnu), nevyužité zásoby potravy a vyvíjející se včelí plod. Fenomén byl prvně rozpoznán na konci 90. let, ale byl pojmenován v roce 2006 kvůli dramatickému nárůstu zpráv o ztrátách včelstev v USA, s tím, že později incidence tohoto jevu pokračovala na evropském kontinentu a také v některých asijských i afrických zemích.
Scientific branches
R&D category
ZV - Basic research
OECD FORD - main branch
40301 - Veterinary science
OECD FORD - secondary branch
20301 - Mechanical engineering
OECD FORD - another secondary branch
30105 - Physiology (including cytology)
CEP - equivalent branches <br>(according to the <a href="http://www.vyzkum.cz/storage/att/E6EF7938F0E854BAE520AC119FB22E8D/Prevodnik_oboru_Frascati.pdf">converter</a>)
ED - Physiology<br>GJ - Diseases and animal vermin, veterinary medicine<br>JR - Other machinery industry<br>JT - Propulsion, engines and fuels
Solution timeline
Realization period - beginning
Mar 1, 2023
Realization period - end
Mar 31, 2027
Project status
B - Running multi-year project
Latest support payment
Feb 7, 2024
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP24-MSM-LU-R
Data delivery date
Feb 19, 2024
Finance
Total approved costs
9,519 thou. CZK
Public financial support
9,519 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK