The impact of controlled physical activity on imbalance of autonomic nervous system, immune system and reduced cardiorespiratory fitness in cancer patients after adjuvant chemotherapy.
Project goals
Although screening and advanced anticancer therapy leads to increased survival rates in cancer patients, such oncological treatment has a number of side effects. Prevention and management of late toxicity of chemotherapy play a key role in follow-up care of cancer survivors. The autonomic nervous system (ANS) is the main homeostatic regulatory system and it can be affected by cancer treatment. We assume that chemotherapy has a significant effect on the ANS and immunological parameters and that it can be improved through physical activity. Therefore, we aim to explore the impact of a regular optimal physical activity on the improvement of anticancer chemotherapy-induced disbalance of ANS and immune system. To address this issue, we will evaluate the activity of ANS and immunological parameters in cancer patients treated by adjuvant chemotherapy. As part of the impact assessment of physical activity on follow-up care of cancer patients, we aim to evaluate the nutritional status and other parameters of the patients’ quality of life such as sleep, fatigue, anxiety, depression, and motivation for regular physical activity. In this combination we should - 1/elucidate whether regular physical activity can prevent or reverse chemotherapy-induced disbalance of ANS and the immune system, 2/to design the standards of supervised physical activity as part of the management of cancer patients after adjuvant chemotherapy in follow-up care and 3/to develop the biometric software for evaluation of daily physical activities of patients, based on both subjective perception of fatigue and objective indicators (continuous analysis of individual physical activity, ANS) to increase motivation for physical activity after the finish of the adjuvant chemotherapy. The proposed project contributes to better coordination of follow-up care for cancer survivors, to faster return to work and social life and, in addition, some of the outcomes could be used immediately in clinical practice
Keywords
adjuvantní chemoterapieadjuvant chemotherapyimunitní systémimmune systemfyzická aktivitaphysical activityautonomní nervový systémautonomic nervous systemANSbiometrický softwareANSbiometric software
Public support
Provider
Ministry of Health
Programme
—
Call for proposals
SMZ0202100001
Main participants
Masarykův onkologický ústav
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
NU21-09-00558
Alternative language
Project name in Czech
Vliv řízené pohybové aktivity na dysbalanci autonomního nervového systému, imunitního systému a sníženou zdravotní zdatnost u onkologických pacientů po adjuvantní chemoterapii.
Annotation in Czech
Onkologický screening a moderní protinádorová terapie sice vedou k prodloužení přežití pacientů s maligním onemocněním, nicméně onkologická léčba je provázena celou řadou vedlejších nežádoucích účinků. Prevence a management pozdní toxicity chemoterapie hraje klíčovou roli v následné péči o přeživší onkologicky nemocné. Autonomní nervový systém (ANS) je hlavním homeostatickým regulačním systémem a může být ovlivněn protinádorovou léčbou. Předpokládáme, že chemoterapie má významný vliv na ANS a imunologické parametry a tyto mohou být zlepšeny fyzickou aktivitou. Naším cílem je tedy zhodnotit vliv pravidelné optimální fyzické aktivity na zlepšení dysbalance ANS a imunitního systému vyvolané protinádorovou chemoterapií. Při řešení tohoto problému budeme analyzovat aktivitu autonomního nervového systému a sledovat imunologické parametry pacientů s malignitou, léčených adjuvantní chemoterapií. V rámci hodnocení dopadu fyzické aktivity na následnou péči o pacienty s nádorovým onemocněním se zaměříme na nutriční stav a další parametry kvality života pacientů jako je spánek, únava, úzkost, deprese a motivace k pravidelné fyzické aktivitě. Komplexně bychom měli objasnit 1/zda pravidelná fyzická aktivita může zabránit či zvrátit chemoterapií indukovanou dysbalanci ANS a imunitního systému, 2/navrhnout standardy doporučené fyzické aktivity jako součást péče o onkologické pacienty po adjuvantní chemoterapii v rámci follow-up a 3/vyvinout biometrický software pro hodnocení denních pohybových aktivit pacientů na základě jak subjektivního vnímání, tak objektivních ukazatelů únavy (kontinuální analýza individuální fyzické aktivity, ANS) pro zvýšení motivace k fyzické aktivitě po ukončení adjuvantní chemoterapie. Navrhovaný projekt přispěje k lepší koordinaci následné péče o přeživší onkologické pacienty, k rychlejšímu návratu do pracovního a sociálního života a některé výsledky by mohly být okamžitě použity v klinické praxi.
Scientific branches
R&D category
AP - Applied research
OECD FORD - main branch
30204 - Oncology
OECD FORD - secondary branch
30306 - Sport and fitness sciences
OECD FORD - another secondary branch
30302 - Epidemiology
AK - Sport and leisure time activities
FD - Oncology and haematology
FN - Epidemiology, infection diseases and clinical immunology
Solution timeline
Realization period - beginning
May 1, 2021
Realization period - end
Dec 31, 2025
Project status
K - Ending multi-year project
Latest support payment
Apr 12, 2024
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP25-MZ0-NU-R
Data delivery date
Mar 12, 2025
Finance
Total approved costs
8,949 thou. CZK
Public financial support
8,949 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
8 949 CZK thou.
Public support
8 949 CZK thou.
100%
Provider
Ministry of Health
OECD FORD
Oncology
Solution period
01. 05. 2021 - 31. 12. 2025