Novel versus traditional inspiratory muscle training regimens as home-based, stand-alone therapies in COPD
Public support
Provider
Ministry of Health
Programme
—
Call for proposals
SMZ0202100001
Main participants
Fakultní nemocnice Brno
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
NU21J-09-00004
Alternative language
Project name in Czech
Srovnání nových a tradičních metod tréninku inspiračního svalstva u pacientů s CHOPN založených na vzdáleném monitorování
Annotation in Czech
Úvod: U jedinců s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) často dochází k rozvoji zátěžové intolerance ve spojení s oslabením respiračního svalstva, jež lze korigovat specifickými respiračními intervencemi. I přesto, že respirační fyzioterapie hraje zásadní roli při léčbě CHOPN, chybí v České republice centra schopná poskytovat specializovanou rehabilitační péči. Hlavním cílem této studie proto bude plně zhodnotit využitelnost dálkově monitorovaného "testu přírůstkové respirační vytrvalosti" (TIRE), jako metody domácího tréninku inspiračního svalstva u pacientů s CHOPN, přičemž účinnost TIRE bude porovnána s výsledky tradičních zavedených respiračních postupů. Metody: Tato prospektivní, randomizovaná kontrolovaná studie bude zahrnovat 2 intervenční skupiny a 1 simulovanou intervenční skupinu v poměru 1: 1: 1. Všichni účastníci absolvují určitý typ tréninku inspiračního svalstva (IMT) bez ohledu na skupinové přiřazení, které bude provedeno prostřednictvím dvou různých zařízení. Trénink se bude skládat z 8týdenního domácího dálkově monitorovaného tréninkového období, po kterém budou následovat další 4 měsíce tréninku bez dozoru formou dálkové monitorace. Výsledky studie budou zahrnovat měření síly a vytrvalosti inspiračních svalů, plicních funkcí, symptomatologii specifickou pro CHOPN, funkční kapacitu, náhradní markery rizika úmrtnosti, stav duševního zdraví a kvalitu života všech účastníků. Diskuse: I když uznáváme přínos standardních inspiračních protokolů respiračního tréninku, které využívají zařízení Threshold IMT, věříme, že trénink TIRE má větší potenciál poskytnout další klinické přínosy, protože je schopen modulovat všechny aspekty svalové výkonnosti, včetně síly, vytrvalosti a pracovní kapacity. Předpokládáme, že jako domácí samostatná rehabilitační terapie bude TIRE, při zlepšování opatření souvisejících s CHOPN, lepší než standardně zavedené metody IMT.
Scientific branches
R&D category
AP - Applied research
OECD FORD - main branch
30203 - Respiratory systems
OECD FORD - secondary branch
—
OECD FORD - another secondary branch
—
CEP - equivalent branches <br>(according to the <a href="http://www.vyzkum.cz/storage/att/E6EF7938F0E854BAE520AC119FB22E8D/Prevodnik_oboru_Frascati.pdf">converter</a>)
FC - Pneumology
Solution timeline
Realization period - beginning
May 1, 2021
Realization period - end
Dec 31, 2024
Project status
K - Ending multi-year project
Latest support payment
Apr 28, 2023
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP24-MZ0-NU-R
Data delivery date
Feb 21, 2024
Finance
Total approved costs
3,558 thou. CZK
Public financial support
3,558 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK