Utilization of RT-QuIC assay for improvement of diagnostics of neurodegenerative diseases: Prospective and retrospective studies
Public support
Provider
Ministry of Health
Programme
—
Call for proposals
SMZ0202300001
Main participants
Univerzita Karlova / 1. lékařská fakulta
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
NU23-04-00173
Alternative language
Project name in Czech
Využití metody RT-QuIC pro zpřesnění diagnostiky neurodegenerativních onemocnění: Prospektivní a retrospektivní studie
Annotation in Czech
Neurodegenerativní proteinopatie, jako je Alzheimerova nemoc, Parkinsonova nemoc, demence s Lewyho tělísky či prionová onemocnění, jsou spojena s ukládáním specifických, patologických, amyloid tvořících forem proteinů v mozkové tkáni. V současnosti tyto nemoci nelze vyléčit, jejich diagnostika je obtížná a počet pacientů v rozvinutých státech světa rychle roste. Existuje naléhavá potřeba validovat vhodné biomarkery onemocnění a vyvinout diagnostické metody umožňující jejich rychlou a přesnou diagnostiku vedoucí k vytvoření prostoru pro budoucí úspěšnou terapeutickou intervenci. Náš projekt je založen na předpokladu, že patologické amyloid tvořící formy proteinů představují validní a vysoce specifické biomarkery neurodegenerativních proteinopatií, a že RT-QuIC test využívající jejich prionům podobnou schopnost měnit konformaci a agregovat příbuzné nativní rekombinantní proteiny, představuje specifickou, senzitivní a robustní metodu jejich detekce, která je využitelná pro laboratorní diagnostiku klinických vzorků. Náš předchozí projekt "Nové možnosti intravitální diagnostiky prionových onemocnění z perifereních tkání a mozkomíšního moku" (2018-2021) vedl k úspěšnému zavedení vylepšené druhé generace RT-QuIC testu pro priony v České republice. Test jsme validovali na archivních vzorcích mozku a mozkomíšního moku a získali jsme nadějná data naznačující možné využití vzorků kůže v RT-QuIC diagnostice prionových nemocí. V současnosti se nám podařilo zavést RT-QuIC test pro detekci patologického alfa-synukleinu a dokončit jeho pilotní validaci pomocí archivních vzorků mozku a mozkové tkáně. Náš současný projekt je zaměřen na další validaci a ověření potenciálu již zavedených RT-QuIC testů v intravitální diagnostice neurodegenerativních proteinopatií. Navíc chceme rozšířit soubor dostupných RT-QuIC testů v České republice zavedením jeho verze pro patologický tau protein.
Scientific branches
R&D category
AP - Applied research
OECD FORD - main branch
20602 - Medical laboratory technology (including laboratory samples analysis; diagnostic technologies) (Biomaterials to be 2.9 [physical characteristics of living material as related to medical implants, devices, sensors])
OECD FORD - secondary branch
—
OECD FORD - another secondary branch
—
CEP - equivalent branches <br>(according to the <a href="http://www.vyzkum.cz/storage/att/E6EF7938F0E854BAE520AC119FB22E8D/Prevodnik_oboru_Frascati.pdf">converter</a>)
FS - Medical facilities, apparatus and equipment
Solution timeline
Realization period - beginning
May 1, 2023
Realization period - end
Dec 31, 2026
Project status
B - Running multi-year project
Latest support payment
Apr 28, 2023
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP24-MZ0-NU-R
Data delivery date
Feb 21, 2024
Finance
Total approved costs
13,074 thou. CZK
Public financial support
13,074 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK