Utilization of RT-QuIC assay for improvement of diagnostics of neurodegenerative diseases: Prospective and retrospective studies
Project goals
Many common neurodegenerative proteinopathies like Alzheimer's disease, Parkinson's disease, dementia with Lewy bodies or prion diseases are related to deposition of specific pathological amyloid forming proteins within the brain tissue. At present, these diseases are incurable, difficult to diagnose and the number of suffering patients in developed countries is quickly increasing. There is a pressing need to validate biomarkers and develop diagnostic tests allowing their early and precise clinical diagnosis to create space for future successful therapeutic interventions. Our project is based on assumption that the pathological amyloid forming proteins represent true, valid and highly specific biomarkers of neurodegenerative proteinopathies and that the RT-QuIC assay which utilizes their prion-like ability to change conformation and aggregate the corresponding native recombinant protein substrates, represents specific, sensitive and robust method of their detection applicable for clinical laboratory diagnostics. Our preceding project "New possibilities of intravital diagnostics of prion diseases from peripheral tissues and cerebrospinal fluid" (2018-2021) led to successful implementation of improved second-generation RT-QuIC assay for prions in the Czech Republic. We have validated the assay performance using archive brain and CSF samples and obtained encouraging data indicating that skin samples may represent valid alternative to CSF samples. Recently, we have succeeded in the implementation of RT-QuIC assay for misfolded alpha-synuclein and finished its pilot validation using archive brain and CSF samples. Our current project should demonstrate the diagnostic potential of both already implemented RT-QuIC assays in the intravital clinical diagnosis of neurodegenerative proteinopathies. Additionally, we plan to expand the range of available RT-QuIC assays by introducing its versions for differently misfolded tau protein.
Keywords
kůžeskinprionprionamyloidamyloidalpha synucleinagregaceaggregationmozkomíšní mokcerebrospinal fluidalfa synukleintauzměna konformacetauconformational change
Public support
Provider
Ministry of Health
Programme
—
Call for proposals
SMZ0202300001
Main participants
Univerzita Karlova / 1. lékařská fakulta
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
NU23-04-00173
Alternative language
Project name in Czech
Využití metody RT-QuIC pro zpřesnění diagnostiky neurodegenerativních onemocnění: Prospektivní a retrospektivní studie
Annotation in Czech
Neurodegenerativní proteinopatie, jako je Alzheimerova nemoc, Parkinsonova nemoc, demence s Lewyho tělísky či prionová onemocnění, jsou spojena s ukládáním specifických, patologických, amyloid tvořících forem proteinů v mozkové tkáni. V současnosti tyto nemoci nelze vyléčit, jejich diagnostika je obtížná a počet pacientů v rozvinutých státech světa rychle roste. Existuje naléhavá potřeba validovat vhodné biomarkery onemocnění a vyvinout diagnostické metody umožňující jejich rychlou a přesnou diagnostiku vedoucí k vytvoření prostoru pro budoucí úspěšnou terapeutickou intervenci. Náš projekt je založen na předpokladu, že patologické amyloid tvořící formy proteinů představují validní a vysoce specifické biomarkery neurodegenerativních proteinopatií, a že RT-QuIC test využívající jejich prionům podobnou schopnost měnit konformaci a agregovat příbuzné nativní rekombinantní proteiny, představuje specifickou, senzitivní a robustní metodu jejich detekce, která je využitelná pro laboratorní diagnostiku klinických vzorků. Náš předchozí projekt "Nové možnosti intravitální diagnostiky prionových onemocnění z perifereních tkání a mozkomíšního moku" (2018-2021) vedl k úspěšnému zavedení vylepšené druhé generace RT-QuIC testu pro priony v České republice. Test jsme validovali na archivních vzorcích mozku a mozkomíšního moku a získali jsme nadějná data naznačující možné využití vzorků kůže v RT-QuIC diagnostice prionových nemocí. V současnosti se nám podařilo zavést RT-QuIC test pro detekci patologického alfa-synukleinu a dokončit jeho pilotní validaci pomocí archivních vzorků mozku a mozkové tkáně. Náš současný projekt je zaměřen na další validaci a ověření potenciálu již zavedených RT-QuIC testů v intravitální diagnostice neurodegenerativních proteinopatií. Navíc chceme rozšířit soubor dostupných RT-QuIC testů v České republice zavedením jeho verze pro patologický tau protein.
Scientific branches
R&D category
AP - Applied research
OECD FORD - main branch
20602 - Medical laboratory technology (including laboratory samples analysis; diagnostic technologies) (Biomaterials to be 2.9 [physical characteristics of living material as related to medical implants, devices, sensors])
OECD FORD - secondary branch
—
OECD FORD - another secondary branch
—
FS - Medical facilities, apparatus and equipment
Solution timeline
Realization period - beginning
May 1, 2023
Realization period - end
Dec 31, 2026
Project status
B - Running multi-year project
Latest support payment
Apr 12, 2024
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP25-MZ0-NU-R
Data delivery date
Mar 12, 2025
Finance
Total approved costs
13,085 thou. CZK
Public financial support
13,085 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
13 085 CZK thou.
Public support
13 085 CZK thou.
100%
Provider
Ministry of Health
OECD FORD
Medical laboratory technology (including laboratory samples analysis; diagnostic technologies) (Biomaterials to be 2.9 [physical characteristics of living material as related to medical implants, devices, sensors])
Solution period
01. 05. 2023 - 31. 12. 2026