Standardized European monitoring of plant-pollinator interactions
Project goals
Monitoring interactions between plants and pollinators is key to understanding changes in pollinator diversity and ecosystem pollination services across natural and anthropogenic environmental gradients. Our project tests the effectiveness of artificial intelligence (AI) tools compared to traditional methods for monitoring plant-pollinator interactions. The goal is to design and improve monitoring protocols with key stakeholders, quantify the cost-effectiveness of new AI methods, demonstrate the feasibility and scalability of the protocol. We propose collaboration with eLTER and GEOBON to explore the possibility of incorporating "AI pollination monitoring" into the suite of standard eLTER observations and basic biodiversity variables of GEOBON. Additionally, we will organize a workshop for regional analyses and data visualizations for end users (e.g., the European Environmental Agency).
Keywords
automated monitoringplant-pollinator interactionsenvironmental gradientscomputer visioncost effectivenessEuropean long term ecological researchessential biodiversity variablesstandard observations
Public support
Provider
Technology Agency of the Czech Republic
Programme
—
Call for proposals
—
Main participants
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích / Přírodovědecká fakulta
Contest type
M2 - International cooperation
Contract ID
SS73020009 - Smlouva o poskytnutí podpory
Alternative language
Project name in Czech
Standardizovaný evropský monitoring interakcí rostlina-opylovač
Annotation in Czech
Monitoring interakcí mezi rostlinami a opylovači je klíčový k pochopení změn v diverzitě opylovačů a ekosystémové služby opylování v závislosti na přírodních a antropogenních gradientech prostředí. Nové nástroje pro detekci, identifikaci a počítání hmyzu pomocí strojového učení a počítačového vidění jsou v pokročilých fázích vývoje. Náš projekt testuje účinnost nástrojů umělé inteligence (AI) vůči tradičním metodám monitoringu interakcí rostlina-opylovač. Cílem je navrhnout a vylepšit protokoly monitoringu s klíčovými zainteresovanými stranami, kvantifikovat nákladovou efektivitu nových AI metod, ukázat proveditelnost a škálovatelnost protokolu. Navrhujeme spolupráci s eLTER a GEOBON pro vypracování možnosti zahrnout „AI monitoring opylování“ do souboru standardních pozorování eLTERs a základních proměnných biodiverzity GEOBON. Dále uspořádáme workshop k regionálním analýzám a vizualizacím získaných dat pro koncové uživatele (př. European Environmental Agency).
Scientific branches
Solution timeline
Realization period - beginning
Jan 1, 2024
Realization period - end
Dec 31, 2026
Project status
B - Running multi-year project
Latest support payment
Feb 28, 2024
Data delivery to CEP
Confidentiality
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Data delivery code
CEP25-TA0-SS-R
Data delivery date
Feb 21, 2025
Finance
Total approved costs
3,666 thou. CZK
Public financial support
3,117 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
550 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
3 666 CZK thou.
Public support
3 117 CZK thou.
85%
Provider
Technology Agency of the Czech Republic
OECD FORD
Biodiversity conservation
Solution period
01. 01. 2024 - 31. 12. 2026