Silvicultural measures to increase the mechanical stability of pure secondary Norway spruce stands before conversion
The result's identifiers
Result code in IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00020702%3A_____%2F06%3A%230000084" target="_blank" >RIV/00020702:_____/06:#0000084 - isvavai.cz</a>
Result on the web
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternative languages
Result language
angličtina
Original language name
Silvicultural measures to increase the mechanical stability of pure secondary Norway spruce stands before conversion
Original language description
This study evaluates the effect of two different thinning treatments (2 and 3), and a control without thinning (1), on stand stability of secondary even-aged Norway spruce stands, in relation to the main risk factors of snow and wind, which should be considered in the period of stand conversion. The experimental stands are in secondary Norway spruce forest growing on a site considered unsuitable for that species and especially at risk from snow and storm damage. The investigated thinning variants significantly influenced the stability of the experimental stands. Both thinning treatments encouraged diameter increment and therefore their h/d ratio reached lower levels than the control. In treatment 2, the h/d ratio stabilized in the period of intensive treatment at around 80; i.e., it is the most suitable treatment from the viewpoint of stem-break resistance. Treatment 3 did not stop h/d ratio increase, but slowed it compared to the control variant without thinning.
Czech name
Pěstební opatření zvyšující mechanickou stabilitu sekundárních smrkových monokultur před jejich přeměnou
Czech description
Práce vyhodnocuje vliv různých variant výchovy (2 a 3) a kontrolní varianty bez výchovy na stabilitu druhotných stejnověkých smrkových porostů v souvislosti s hlavními rizikovými faktory ? sněhem a větrem, které mohou tyto porosty ohrozit ve stadiu přeměn. Experiment byl založen v druhotných smrkových porostech, na stanovišti považovaném za nevhodné pro tuto dřevinu, a kde je smrk ohrožován sněhem a větrem. Sledované varianty výchovy prokazatelně ovlivnily stabilitu experimentálních porostů. Na obou variantách s výchovou byl podpořen tloušťkový přírůst a proto zjištěný štíhlostní kvocient h/d dosáhl nižší úroveň než na kontrole. Štíhlostní kvocient h/d se u varianty 2 v období silných zásahů ustálil na hodnotě 80. Tuto variantu tak lze považovat za nejvhodnější způsob výchovy z hlediska odolnosti smrkových porostů vůči zlomům. Výchovné zásahy na variantě 3 nezastavily zvyšující se poměr h/d, ale jeho nárůst byl zpomalen v porovnání s kontrolní plochou bez zásahu.
Classification
Type
J<sub>x</sub> - Unclassified - Peer-reviewed scientific article (Jimp, Jsc and Jost)
CEP classification
GK - Forestry
OECD FORD branch
—
Result continuities
Project
—
Continuities
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Others
Publication year
2006
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data specific for result type
Name of the periodical
Forest Ecology and Management
ISSN
0378-1127
e-ISSN
—
Volume of the periodical
—
Issue of the periodical within the volume
3
Country of publishing house
NL - THE KINGDOM OF THE NETHERLANDS
Number of pages
6
Pages from-to
3
UT code for WoS article
—
EID of the result in the Scopus database
—