Development of soil solution chemistry in the Ore Mountains
The result's identifiers
Result code in IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00020702%3A_____%2F07%3A8P012882" target="_blank" >RIV/00020702:_____/07:8P012882 - isvavai.cz</a>
Result on the web
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternative languages
Result language
angličtina
Original language name
Development of soil solution chemistry in the Ore Mountains
Original language description
The article compares the results of long-term measuring of deposition and soil water chemistry within the locality Moldava, eastern part of the Ore Mts., and the two localities in the western Ore Mts. In Moldava deposition is measured in open area and inthe young stand of mountain ash. The plots for soil solution chemistry in the western Ore Mts. are situated in the mature spruce stands; deposition is measured in Norway spruce stand and in open area. In the western part of the Ore Mts. nitrogen bulk deposition is in 20-40% higher, however, the main differences are in throughfall deposition due to higher deposition increase under the spruce canopy than under mountain ash. In the eastern Ore Mts., higher pH of the soil water was measured and higher concentration of the aluminium. Dynamics of the nitrogen compounds in the soil water depends on the characteristics of the humus layer and ground vegetation.
Czech name
Vývoj chemismu půdního roztoku v Krušných horách
Czech description
Příspěvek srovnává dlouhodobé měření depozic a chemismu půdní vody na lokalitě Moldava ve východním Krušnohoří a na lokalitách Falešný metr a Přebuz na západě Krušných hor. Zatímco na Moldavě jde o volnou plochu (seč) a mladý porost jeřábu, v západním Krušnohoří jsou plochy pro odběr půdní vody situované v dospělých smrkových porostech, odběry depozic probíhají v dospělém smrkovém porostu a na volné ploše. V západním Krušnohoří je na volné ploše o 20-40% vyšší depozice dusíku, hlavní rozdíly jsou ovšemzpůsobeny navýšením depozic pod korunami smrku. Ve východním Krušnohoří bylo zjištěno vyšší pH půdní vody a nižší koncentrace aktivního hliníku. Dynamika nitrátů v půdní vodě je kromě dalších faktorů zřejmě závislá i na charakteru humusové vrstvy a přízemní vegetace. Zatímco obsahy hořčíku v gravitační vodě byly na vápněných plochách vyšší, u méně rozpustného vápníku se nárůst koncentrací v gravitační půdní vodě neobjevoval.
Classification
Type
D - Article in proceedings
CEP classification
GK - Forestry
OECD FORD branch
—
Result continuities
Project
—
Continuities
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Others
Publication year
2007
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data specific for result type
Article name in the collection
Forestry research in the Ore Mts
ISBN
978-80-7375-081-7
ISSN
—
e-ISSN
—
Number of pages
14
Pages from-to
93-106
Publisher name
Mendelova zemědělská a lesnická univerzita
Place of publication
Brno
Event location
Teplice
Event date
Apr 9, 2007
Type of event by nationality
CST - Celostátní akce
UT code for WoS article
—