Methodical procedures and criteria for certification and ensuring of sources of forest tree reproductive material
The result's identifiers
Result code in IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00020702%3A_____%2F21%3AN0000002" target="_blank" >RIV/00020702:_____/21:N0000002 - isvavai.cz</a>
Result on the web
<a href="https://www.vulhm.cz/files/uploads/2022/02/LP_5_2021.pdf" target="_blank" >https://www.vulhm.cz/files/uploads/2022/02/LP_5_2021.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternative languages
Result language
čeština
Original language name
Metodické postupy a kritéria pro uznávání a zabezpečení zdrojů reprodukčního materiálu lesních dřevin
Original language description
Práce se z širšího pohledu zabývá tématem lesnické selekce na úrovni jednotlivých stromů a porostů. Podává historický přehled počátků fenotypové selekce pro potřeby lesnictví, včetně hospodářské úpravy lesů a specifik lesnického výzkumu. V úvodních kapitolách se zabývá historickým vývojem individuálního i hromadného výběru lesních dřevin pro účely produkce lesního osiva a poskytování vysoce kvalitního, ekonomicky hodnotného reprodukčního materiálu generativního původu (semena) nebo vegetativního původu (části rostlin) pro využití při umělé obnově a zalesňování nelesních půd (rekultivace, krajinářské výsadby). Součástí je podrobná analýza starší legislativy, nelegislativních předpisů a dalších relevantních zdrojů, které se tématem na našem území zabývaly v minulosti. Pozornost je věnována hlavním i některým méně významným druhům dřevin – jehličnatým a listnatým, domácím a introdukovaným, včetně rychlerostoucích topolů a vrb, které jsou z různých pohledů specifické. Samostatně je podán krátký přehled aktuální legislativy upravující kategorizaci a selekci zdrojů reprodukčního materiálu lesních dřevin. Hlavní část publikace pak představuje tabelární přehled selekčních kritérií jednotlivých dřevin, včetně doplňujících údajů a v příloze připojené fotodokumentace. Závěrečné kapitoly poskytují informace o možnostech využití metodiky, okruhu potenciálních uživatelů, ekonomických aspektech aj.
Czech name
Metodické postupy a kritéria pro uznávání a zabezpečení zdrojů reprodukčního materiálu lesních dřevin
Czech description
—
Classification
Type
N<sub>metC</sub> - Methodology certified by the authorised body
CEP classification
—
OECD FORD branch
40102 - Forestry
Result continuities
Project
—
Continuities
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Others
Publication year
2021
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data specific for result type
Internal product ID
CM-8-2021
Regulation ID
MZE-67989/2021-16222/M226
Technical parameters
Dne 11. 11. 2021 uzavřena smlouva o uplatnění metodiky s: Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem, IČ 0002681 (Ing. Jaromír Vašíček, CSc., Nábřežní 1326, 250 01 Brandýs nad Labem, tel. 321 021 111).
Economical parameters
Předpokládané přínosy jsou ve výsledcích šlechtitelského výběru reagujícího i na dynamické změny faktorů vnějšího prostředí uznáváním genetických zdrojů lesních dřevin, kdy je nutno postupně nahrazovat přestárlé zdroje. Zachovaní mimořádných jedinců a kvalitních porostů má jen obtížně stanovitelný finanční efekt, který zahrnuje zvýšení ekologické stability lesního prostředí, zachování biodiverzity a plnění řady dalších ekosystémových služeb, a to i do budoucna prostřednictvím potomstev vzešlých z přirozené i umělé obnovy. Hospodářsky nejvýznamnější je funkce bioprodukční (poskytování cenné obnovitelné suroviny). Uvádí se, že zavedení systému selekce genetických zdrojů lesních dřevin zvyšuje potenciál dřevní produkce minimálně o 20 %. Z pohledu trvale udržitelného lesního hospodářství přispívá dostatečný (tj. i geneticky variabilnější) počet uznaných zdrojů rovněž k redukci nákladů na umělou obnovu snížením potřeby opakovaných výsadeb.
Certification body designation
Ministerstvo zemědělství, Těšnov 17, Praha 1
Date of certification
—
Method of use
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů