The Czech and Slovak Union in the interwar period
The result's identifiers
Result code in IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00094862%3A_____%2F21%3AN0000003" target="_blank" >RIV/00094862:_____/21:N0000003 - isvavai.cz</a>
Result on the web
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternative languages
Result language
čeština
Original language name
Československá jednota v meziválečném období
Original language description
Spolek Československá jednota obnovil svoji činnost ihned po vzniku Československa v prosinci 1918. Po celou dobu meziválečného Československa stál v jeho čele Josef Rotnágl. Přestože se snažila působit na území celé republiky, mimo české země založila pouze několik místních odborů. Na těchto územích pracovala síť důvěrníků. Nejvíce aktivní byla Jednota v Praze, kde působily jak místní odbory, tak centrální odbory spolku. Ve svých aktivitách navázala Československá jednota na svoji práci před rokem 1914. Spolek se věnoval podpoře studentů, kterým pravidelně uděloval stipendia. Rovněž tak organizoval zájezdu studentů ze Slovenska, podporoval vznik knihoven na Slovensku, uspořádal celou řadu kulturních, popularizačních a vzdělávacích aktivit. Československá jednota měla hlavní zásluhu na vybudování Štefánikovy koleje v Praze, která byla otevřena v roce 1920. Mezi nejvýznamnější akce patřily obnovené luhačovické porady v roce 1936 a 1938, umístění busty P. O. Hviezdoslava v Panteonu Národního muzea, slavnost Praha Slovensku v roce 1936 anebo výstava „Slovensko a Podkarpatská Rus. Jejich lid a kraj ve výtvarném umění“ z roku 1937. V období 30. let se členové spolku věnovali i Podkarpatské Rusi díky činnosti Podkarpatoruskému odboru. Charakter podpory Podkarpatské Rusi byl podobný jako v případě Slovenska. Podporovala studenty a chudé zaměstnance v českých zemích, posílala na Podkarpatskou Rus knihovny a zejména Československá jednota vybudovala pro studenty z Podkarpatské Rusi vysokoškolskou kolej, kterou otevřela v roce 1934. Taká udělovala studentská stipendia a obecně se snažila šířit povědomí o Podkarpatské Rusi v českých zemích. Přestože spolek Československá jednota každoročně získal vysokou finanční podporu od státu, jeho aktivity nebyly ze strany veřejnosti příliš podporovány, podobně nebyl schopný získat velkou členskou základnu i přes pořádání akcí pro veřejnost a podporu významných osobností. Členové spolku po vyhlášení slovenské autonomie v říjnu 1938 váhali, zda se i nadále věnovat pouze Slovensku, ale tato orientace převládla i v posledních měsících před zánikem spolku. Československá jednota zanikla po rozpadu Česko-Slovenska v březnu 1939. Na jejích základech pak v roce 1945 vznikla Československá společnost.
Czech name
Československá jednota v meziválečném období
Czech description
—
Classification
Type
C - Chapter in a specialist book
CEP classification
—
OECD FORD branch
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Result continuities
Project
—
Continuities
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Others
Publication year
2021
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data specific for result type
Book/collection name
Republika Česko-Slovensko. Od monarchie k vlastnému štátu. Ilúzie verzus realita. II. časť
ISBN
978-80-224-1891-1
Number of pages of the result
19
Pages from-to
233-251
Number of pages of the book
624
Publisher name
Veda, vydavateľstvo Slovenskej akadámie vied
Place of publication
Bratislava
UT code for WoS chapter
—