Management of therapy of postoperative pneumonia after lung surgery
The result's identifiers
Result code in IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00098892%3A_____%2F22%3A10157310" target="_blank" >RIV/00098892:_____/22:10157310 - isvavai.cz</a>
Result on the web
<a href="http://laparo.laparoskopia.info/?cat=5" target="_blank" >http://laparo.laparoskopia.info/?cat=5</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternative languages
Result language
čeština
Original language name
Management léčby pooperační bronchopneumonie po operacích plic
Original language description
Pooperační bronchopneumonie je jednou z nejčastějších komplikací u pacientů po operacích plic. U převážné většiny pacientů je její průběh mírný, nicméně existuje i riziko fulminantního průběhu. U těchto nemocných dochází i přes zajištění vhodné léčby k rozvoji život ohrožujících komplikací včetně sepse, akutní respirační insuficience, multiorgánového selhání a dalších. Právě tyto komplikace pooperační bronchopneumonie jsou v konečném důsledku nejčastější příčinou úmrtí pacienta. Včasná diagnostika a správně vedená intenzifikovaná (antibiotická a podpůrná) léčba, zejména v iniciálních stadiích pooperační bronchopneumonie, má zásadní vliv na mortalitu a morbiditu těchto nemocných. Při podezření na pooperační bronchopneumonii je nutná rychlá klinická, laboratorní a radiologická diagnostika včetně získání vzorků pro mikrobiologické vyšetření. Nedílnou součástí léčebného algoritmu je i promptní posouzení celkového stavu nemocného a možná predikce průběhu onemocnění. Na základě souhrnu těchto poznatků je možno určit závažnost onemocnění, posoudit nutnost přijetí na intenzivní lůžko a zvolit adekvátní léčebný postup. U pacientů s diagnostikovanou těžkou pooperační bronchopneumonií je zásadní dostatečná oxygenace, udržení intravazální náplně spolu s účinnou, zpočátku necílenou antibiotickou léčbou. Tento článek předkládá současné poznatky v managementu léčby těžké POP. Zhodnocuje výsledky souboru pacientů léčených na I. chirurgické klinice pro POP po plicních operacích v období od 1. 1. 2015 - 31. 12. 2017. Do našeho souboru bylo zařazeno 273 pacientů, z toho u 51(18,7 %) pacientů se diagnostikovala POP. Těžká POP s nutností přijetí na jednotku intenzivní péče se vyvinula u 15 (5,5 %) pacientů. 4 (1,46%) pacienti na POP zemřeli.
Czech name
Management léčby pooperační bronchopneumonie po operacích plic
Czech description
Pooperační bronchopneumonie je jednou z nejčastějších komplikací u pacientů po operacích plic. U převážné většiny pacientů je její průběh mírný, nicméně existuje i riziko fulminantního průběhu. U těchto nemocných dochází i přes zajištění vhodné léčby k rozvojiživot ohrožujících komplikací včetně sepse, akutní respirační insuficience, multiorgánového selhání a dalších. Právě tyto komplikace pooperační bronchopneumonie jsou v konečném důsledku nejčastější příčinou úmrtí pacienta. Včasná diagnostika a správně vedená intenzifikovaná (antibiotická a podpůrná) léčba, zejména v iniciálních stadiích pooperační bronchopneumonie, má zásadní vliv na mortalitu a morbiditu těchto nemocných. Při podezření na pooperační bronchopneumonii je nutná rychlá klinická, laboratornía radiologická diagnostika včetně získání vzorků pro mikrobiologické vyšetření. Nedílnou součástí léčebného algoritmu je i promptní posouzení celkového stavu nemocného a možná predikce průběhu onemocnění. Na základě souhrnu těchto poznatků je možno určit závažnost onemocnní, posoudit nutnost přijetí na intenzivní lůžko a zvolit adekvátní léčebný postup. U pacientů s diagnostikovanou těžkou pooperační bronchopneumonií je zásadní dostatečná oxygenace, udržení intravazální náplně spolu s účinnou, zpočátku necílenou antibiotickou léčbou. Tento článek předkládá současné poznatky v managementu léčby těžké POP. Zhodnocuje výsledky souboru pacientů léčených na I. chirurgické klinice pro POP po plicních operacích v období od 1. 1. 2015 - 31. 12. 2017. Do našeho souboru bylo zařazeno 273 pacientů, z toho u 51(18,7 %) pacientů se diagnostikovala POP. Těžká POP s nutností přijetí na jednotku intenzivní péče se vyvinula u 15 (5,5 %) pacientů. 4 (1,46%) pacienti na POP zemřeli.
Classification
Type
J<sub>ost</sub> - Miscellaneous article in a specialist periodical
CEP classification
—
OECD FORD branch
30212 - Surgery
Result continuities
Project
—
Continuities
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Others
Publication year
2022
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data specific for result type
Name of the periodical
Miniinvazívna chirurgia a endoskopia chirurgia súčasnosti
ISSN
1336-6572
e-ISSN
—
Volume of the periodical
26
Issue of the periodical within the volume
1
Country of publishing house
SK - SLOVAKIA
Number of pages
14
Pages from-to
4-17
UT code for WoS article
—
EID of the result in the Scopus database
—