Methodology of electrolytic metal cleaning methods using an electrolyte based on modified gels
The result's identifiers
Result code in IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00101435%3A_____%2F23%3AN0000019" target="_blank" >RIV/00101435:_____/23:N0000019 - isvavai.cz</a>
Result on the web
<a href="https://mck.technicalmuseum.cz/wp-content/uploads/2023/12/Metodika_po_recenzi_aktualizovana_TMB_IP-DRKVO_2023.pdf" target="_blank" >https://mck.technicalmuseum.cz/wp-content/uploads/2023/12/Metodika_po_recenzi_aktualizovana_TMB_IP-DRKVO_2023.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternative languages
Result language
čeština
Original language name
Metodika elektrolytických metod čištění kovů s využitím elektrolytu na bázi modifikovaných gelů
Original language description
Metodika poskytuje návody a doporučení pro práci s gelovými elektrolyty a jejich využití při čištění povrchu kovových artefaktů. Prezentovány jsou výsledky elektrolytického čištění pomocí gelového elektrolytu pro běžně se vyskytující korozní vrstvy na stříbře a mědi. Detailní popis aparatury a různých variant gelů a parametrů pracovních podmínek slouží jako návod pro lokální a plošnou redukci korozních produktů. Dílčí kroky procesu čištění kovového povrchu jsou doplněny objasňujícími fotografiemi z aplikace aparatury a schématem čistící cely. Uvedeny jsou přehledové tabulky shrnující charakteristiky stříbrného a měděného materiálu včetně typu jejich nejběžnějších korozních produktů, v návaznosti na doporučené pracovní podmínky pro elektrolytickou redukci - výběr vhodného elektrolytu, nastavení elektrodového potenciálu a dobu čištění včetně s tím spojených rizik. Součástí metodiky jsou přílohy dokládající její experimentální ověření - výsledky průzkumu fyzikálních a chemických vlastností (sorpční vlastnosti, texturimetrie, pH) vybraných gelů (agarosa, agar, fytagel, želatina), postup přípravy a charakteristika uměle vytvořených korozních vrstev na stříbře a na mědi včetně měření polarizačních křivek a výběr vhodného elektrodového potenciálu pro redukci uvedených korozních produktů.
Czech name
Metodika elektrolytických metod čištění kovů s využitím elektrolytu na bázi modifikovaných gelů
Czech description
—
Classification
Type
N<sub>metS</sub> - Methodology approved by the given body of the state whose it is competency
CEP classification
—
OECD FORD branch
60500 - Other Humanities and the Arts
Result continuities
Project
—
Continuities
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Others
Publication year
2023
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data specific for result type
Internal product ID
01/2023
Regulation ID
Osvědčení č. 298 MK ČR, č. j. MK 74566/2023 OVV
Technical parameters
Metodika byla uplatněna formou jejího zveřejnění a zpřístupnění na webových stránkách Technického muzea v Brně, Metodického centra konzervace. V rámci této instituce jsou též pokyny a doporučení uváděné v metodice implementovány v rámci péče o spravované předměty kulturní povahy a též prezentovány formou školících a vzdělávacích aktivit pro vlastní zaměstnance i zájemce z řad dalších paměťových institucí. V této souvislosti se uskutečnil seminář/workshop k elektrochemickým metodám v konzervátorské praxi pro specialisty sdružené v rámci Komise konzervátorů-restaurátorů Asociace muzeí a galerií ČR, z. s. dne 30. 11. 2023, v Metodickém centru konzervace Technického muzea v Brně. Zároveň i toto pracoviště využívá danou metodiku pokročilých konzervátorských metod při výuce studentů oboru Chemie a technologie materiálů pro konzervování-restaurování ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity v Brně.
Economical parameters
Cílem metodiky nebyl ekonomický přínos, ale poskytnutí srozumitelného návodu pro konzervátory-restaurátory, jakým způsobem aplikovat progresivní a šetrné metody čištění kovových artefaktů založené na vědeckých přístupech. Metodiku lze využít i jako názornou pomůcku při vzdělávání studentů příslušných restaurátorských oborů. Uvést lze i nepřímé ekonomické přínosy vzniklé efektivnější správou kulturního dědictví v rovině zkvalitnění konzervátorsko-restaurátorských zásahů, umožňujících větší míru zachování schraňovaných předmětů v autentické podobě.
Certification body designation
Ministerstvo kultury České republiky, Praha
Date of certification
—
Method of use
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů