The effect of larch cultivation on soil quality: a contribution - review
The result's identifiers
Result code in IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43410%2F06%3A00098890" target="_blank" >RIV/62156489:43410/06:00098890 - isvavai.cz</a>
Result on the web
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternative languages
Result language
angličtina
Original language name
The effect of larch cultivation on soil quality: a contribution - review
Original language description
The Landscape Protected Area of Moravian Karst is the centre of an individual cultured population of Adamovsky larch mixed there with beech in 8.6 % representation. Larch is not autochtonous species in the area. Due to hypotesis about possible larch deleterious effect on soil quality, and failing information about this problem in Czech Republic, we compiled brief review of published findings. Soil degradation due to macro-nutrients and some soil properties decrease in areas where larch monocultures cultivation was found. Favourable effects of larch especially on soil acidity were also found. Larch cultivation with deciduous tree species has positive influence on soil fertility. A research is required to find detailed information about positive or negative effects of larch population on soil properties in the Protected Area.
Czech name
Vliv pěstování modřínu na kvalitu půdy: příspěvek - review
Czech description
CHKO Moravský kras je místem výskytu Modřínu opadavého jehož místní populace je označována jako modřín adamovský. Modřín má mimořádné růstové vlastnosti, jeho zastoupení v lesích CHKO Moravský kras je 8.6% a tvoří smíšené porosty bukem lesním. Modřín není v CHKO Moravský kras původní dřevinou a všeobecně je velice diskutabilní jeho vliv na degradaci půdy. Tato studie/souhrn shromažďuje poznatky, které byly o problematice vlivu modřínu na degradaci půdy v České republice publikovány. Vliv modřínu na půduje závislý na konkrétní oblasti výskytu modřínu opadavého a byl doložen vliv na půdní aciditu. Pěstování modřínu opadavého ve směsi s jinými dřevinami například buku lesního má naopak pozitivní vliv na půdu a je možné doložit, že smíšené porosty buku smodřínem patří mezi nejproduktivnější, neboť v dospělosti jejich porostní zásoba přesahuje i 1.000 m3.ha-1.
Classification
Type
D - Article in proceedings
CEP classification
DF - Pedology
OECD FORD branch
—
Result continuities
Project
—
Continuities
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Others
Publication year
2006
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data specific for result type
Article name in the collection
MendelNet 2006, Contemporary state and development trends of forest in cultural landscape
ISBN
80-7375-000-7
ISSN
—
e-ISSN
—
Number of pages
4
Pages from-to
51-54
Publisher name
Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně
Place of publication
Brno
Event location
Brno
Event date
Nov 22, 2006
Type of event by nationality
EUR - Evropská akce
UT code for WoS article
—