The Czech schism - the creation of the Czechoslovak Church
The result's identifiers
Result code in IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70979391%3A_____%2F22%3AN0000008" target="_blank" >RIV/70979391:_____/22:N0000008 - isvavai.cz</a>
Result on the web
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternative languages
Result language
čeština
Original language name
České schisma – vznik Církve československé
Original language description
Bouřlivý zrod Církve československé se teprve v posledních dvou desetiletích těší určitějšímu zájmu odborné veřejnosti. Stále však v této problematice zůstává řada klíčových otázek, které čekají na své zodpovězení. Ve snaze pomoci najít adekvátní odpovědi se Státní okresní archiv rozhodl zorganizovat ke sto letům výročí vzniku Církve československé odbornou konferenci. Účast na ni přislíbili snad všichni význační historikové, kteří se daným tématem zabývají. Příchod pandemie covidu však způsobil nejprve odložení konference a posléze i její odvolání. Připravované konferenční texty ale tím rozhodně nepřišly na zmar a zájemce se s nimi může seznámit v ediční řadě Otázky z historie. Věříme, že v příhodnější době zrealizujeme panelovou diskuzi věnovanou této problematice. Úvodní příspěvek nemůže patřit nikomu jinému než průkopníku novodobému bádání církevního rozkolu Pavlu Markovi. Jeho práce přibližuje nejenom výsledky dlouhodobého studia, ale ukazuje i potřebu vnímat reformní hnutí katolického duchovenstva a zrod nové církve v celoevropském kontextu. Markův text vhodně doplňuje příspěvek předního českého historika Jaroslava Šebka, zasazující události do tehdejších církevně politických souvislostí. Práce Karla Řeháčka se věnuje období, kdy budoucí duchovní vůdce nové konfese Karel Farský dospěl k názoru, že je třeba prosadit církevní reformy i za cenu rozchodu s tradiční katolickou církví. S podobnou tématikou se setkáváme i v článku Martina Chadimy, který se věnuje postavě Farského spolupracovníka Gustava Adolfa Procházky. Marek Šmíd seznamuje čtenáře s výsledky své badatelské práce ve vatikánských archivech a popisuje cestu zástupců Jednoty katolického duchovenstva do Říma. Zajímavé vědecké poznatky přináší studie Bohdana Kaňáka o státním uznání nové církve. Ukazuje, že proces schvalování s ohledem na veřejné mínění nebrzdila ani úřednická vláda Jana Černého. Text Jaroslava Hrdličky pak lze vnímat jako určitou sondáž do vývoje bohosloveckého vzdělávání nové církve. Jitka Jonová zde zúročila své dlouhodobé studium vývoje bohoslužebného oděvu Církve československé a ukazuje, že jeho současná podoba byla původně chápána pouze jako dočasné řešení. Soubor příspěvků uzavírá Jan Krško s textem řešícím postoj prvního prezidenta k nové církvi. V redakční práci jsme zachovali původní ráz konferenčních příspěvků, proto se mohou některé informace v jednotlivých článcích opakovat. Čtenář seznamující se s konkrétním textem, tak nemusí procházet celou monografii. Věřím, že sborník prací osloví nejen odbornou veřejnost a posune naše poznání tohoto významného období našich novodobých církevních dějin.
Czech name
České schisma – vznik Církve československé
Czech description
—
Classification
Type
B - Specialist book
CEP classification
—
OECD FORD branch
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Result continuities
Project
—
Continuities
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Others
Publication year
2022
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data specific for result type
ISBN
978-80-88148-51-7
Number of pages
191
Publisher name
SOA Praha – Státní okresní archiv Rakovník ve spolupráci s Muzeem T. G. M. Rakovník
Place of publication
Rakovník
UT code for WoS book
—