Memory fibers. The past and the present of Vamberk lace-making
Project goals
The main objective of the project from the sphere of movable heritage, is to create fundamental tools and methodological procedures necessary to preserving, protecting and conserving a partial feature of the national cultural heritage belonging to the most endangered typological groups.The project targets at the systematic analysis, documentation and presentation of the lacemaking in the area of Vamberk. The analysis of the development of the lacemaking and its historical and artistic personalities shall complete basic tools of the identification and documentation, thus being instrumental in removing deficiencies in the current imperfect registration and documentation of the heritage values of laces and lacemaking, as well as in considerably improving the communication of such values at home and abroad. The project of three participants with the main thematic priority No.1, developing it in the area of protecting the most endangered typological groups of the national movable cultural heritage. The interpretation of the acquired knowledge will be presented by means of three exhibitions enhanced with critical catalogues. On the basis of the established knowledge, will be created a methogology for the following spheres: conservation, systematic protecting, appropriate presentation and utilisation in various memory institutions, by state and private owners or restorers. The exhibitions will be aimed also for artists, designers, schools, courses of folk art and textile companies. This outputs constitute the fundamental professional and scientific disposition for presenting the theme of lacemaking at Vamberk by public institutions, in particular, by the Hradec Králové Region and the Town of Vamberk, that successfully initiated the inclusion into the List of Intangible Elements of Traditional Folk Culture of the Czech Republic.
Keywords
lace storagefolklore traditionsconservation of laceVamberk areapreservationbobbin lacehistorical textillacemovable heritagearts and crafts
Public support
Provider
Ministry of Culture
Programme
—
Call for proposals
SMK02023DH001
Main participants
Národní památkový ústav
Univerzita Hradec Králové / Pedagogická fakulta
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze / Fakulta chemické technologieContest type
VS - Public tender
Contract ID
22/2023 OVV
Alternative language
Project name in Czech
Vlákna paměti. Minulost a současnost vambereckého krajkářství
Annotation in Czech
Hlavním cílem projektu, směřovaného do oblasti movitých památek, je vytvořit stěžejní nástroje a metodické postupy, nezbytné pro zachování, ochranu a péči o dílčí část národního kulturního dědictví, patřící k nejohroženějším typologickým skupinám. Projekt je zaměřen na systematickou analýzu, dokumentaci a prezentaci fenoménu vambereckého krajkářství. Provedená analýza vývoje krajkářského řemesla, jeho historických i uměleckých osobností doplní základní nástroje identifikace a dokumentace a povede k odstranění nedostatků v stávající nedokonalé evidenci a identifikaci památkových hodnot krajky a krajkářství a výrazného zlepšení komunikace těchto hodnot v tuzemsku i v zahraničí. Projekt tří spolupracujících stran - UHK, VŠCHT a NPÚ naplňuje hlavní tematickou prioritu č. 1, kterou rozvíjí v oblasti ochrany nejohroženějších typologických skupin národního movitého kulturního dědictví. Interpretace získaných poznatků bude představena formou tří výstav s kritickými katalogy. Na základě zjištěných poznatků budou vytvořeny formou metodiky nástroje pro péči, restaurování, systematickou ochranu, vhodnou prezentaci a využití v paměťových institucích různého typu, státními i soukromými vlastníky a restaurátory. Výstavy budou zacíleny na prezentaci pro umělce a návrháře, odborné školství a kurzy lidového umění a v neposlední řadě budou určeny i textilním podnikům. Stanovené výstupy jsou zásadní odbornou vědeckou dispozicí pro další uchopení a prezentaci vambereckého krajkářství ze strany veřejných institucí, konkrétně Královéhradecký kraj a město Vamberk, které iniciovaly úspěšný zápis na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, který je důležitým předstupněm úsilí o zápis památky na seznam UNESCO. Mnohavrstevnatý provedený průzkum a interpretace prostřednictvím uvedených výstupů podpoří podmínky pro zápis památky na seznam UNESCO.
Scientific branches
R&D category
AP - Applied research
OECD FORD - main branch
60401 - Arts, Art history
OECD FORD - secondary branch
20503 - Textiles; including synthetic dyes, colours, fibres (nanoscale materials to be 2.10; biomaterials to be 2.9)
OECD FORD - another secondary branch
60404 - Folklore studies
AL - Art, architecture, cultural heritage
JJ - Other materials
Solution timeline
Realization period - beginning
Mar 1, 2023
Realization period - end
Dec 31, 2027
Project status
B - Running multi-year project
Latest support payment
Mar 16, 2023
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP24-MK0-DH-R
Data delivery date
Feb 19, 2024
Finance
Total approved costs
23,655 thou. CZK
Public financial support
23,655 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
23 655 CZK thou.
Public support
23 655 CZK thou.
100%
Provider
Ministry of Culture
OECD FORD
Arts, Art history
Solution period
01. 03. 2023 - 31. 12. 2027