Drivers of fungal community composition and function in coniferous forest ecosystems
Project goals
Both decomposer and mycorrhizal fungi are key players in the carbon sequestration process in forest ecosystems, with important implications on the global carbon budget. While saprotrophic fungi are essential for organic matter decomposition, mycorrhizal root-associated fungi mediate the link between the living plants and nutrients in the soil. Coniferous forests are widely distributed and the fact that they efficiently store large stocks of carbon makes them globally important. However, these ecosystems are highly heterogeneous in terms of nutrient availability, vegetation, climate or other factors, which are expected to affect the composition and functioning of fungal communities. This project aims to describe the composition and functioning of fungal communities in mountainous forests of Central Europe and to compare them with boreal forests in Norway in the context of their nutrient status, vegetation composition and climate. Ecosystem processes mediated by fungi will be analysed by metabarcoding and metatranscriptomics along with the exploration of ecology of important taxa.
Keywords
fungiforestsoilecologydecompositionplant-microbe interactions
Public support
Provider
Czech Science Foundation
Programme
Standard projects
Call for proposals
Standardní projekty 20 (SGA0201600001)
Main participants
Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i.
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
16-08916S
Alternative language
Project name in Czech
Faktory ovlivňující strukturu a funkci společenstev hub v ekosystému jehličnatého lesa
Annotation in Czech
Jak saprotrofní, tak mykorrhizní houby jsou klíčovými hráči v procesu globální sekvestrace uhlíku v lesních ekosystémech s významnými důsledky pro celosvětovou bilanci uhlíku. Zatímco saprotrofní houby jsou nepostradatelné pro rozklad organické hmoty, mykorrhizní houby asociované s kořeny rostlin zprostředkují spojení mezi rostlinami a živinami v půdě. Jehličnaté lesy jsou široce rozšířeny a skutečnost, že efektivně skladují velkou zásobu uhlíku dává těmo ekosystémům globální význam. Avšak tyto ekosystémy jsou rovněž heterogenní dostupností živin, složením vegetace, klimatickými i dalšími faktory, které mají významný vliv na složení a funkci společenstev půdních hub. Předkládaný projekt má za cíl popsat složení a fungování společenstev hub v horských jehličnatých lesích střední Evropy a srovnat je s boreálními jehličnatými lesy v Norsku v kontextu rozdílného obsahu živin v těchto ekosystémech, složení vegetace a klimatu. Ekosystémové procesy, zprostředkované houbami, budou analyzovány kombinací metabarkodingu a metatranskriptomiky spolu s cíleným výzkumem ekologie významných taxonů.
Scientific branches
Completed project evaluation
Provider evaluation
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Project results evaluation
The project brings important knowledge about the fungal ecology not only in mountainous forest ecosystems but the findings can be generally applied. With the use of up to date genetic analyses, the researches found important taxa (fungal and bacterial) involved in the C cycle (mainly in cellulose utilization).
Solution timeline
Realization period - beginning
Jan 1, 2016
Realization period - end
Jul 22, 2020
Project status
U - Finished project
Latest support payment
Apr 16, 2018
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP21-GA0-GA-U/01:1
Data delivery date
Apr 12, 2021
Finance
Total approved costs
6,800 thou. CZK
Public financial support
6,800 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
6 800 CZK thou.
Public support
6 800 CZK thou.
100%
Provider
Czech Science Foundation
CEP
EH - Ecology - communities
Solution period
01. 01. 2016 - 22. 07. 2020