Predicate graded logics and their applications to computer science
Project goals
Classical mathematical logic, built on the conceptually simple core of propositional Boolean calculus, plays a crucial role in modern computer science. A critical limit to its applicability is the underlying bivalent principle that forces all propositions to be either true or false. Propositional logics of graded notions (such as tall, rich, etc.) have been deeply studied for over two decades but their predicate extensions (accommodating, among others, modalities and quantifiers) are still only very partially developed and scarcely applied to particular computer science problems. The overall goal of the proposed project is to develop predicate graded logics in two complementary directions: (1) studying logical systems in full generality in order to provide a solid mathematical framework and (2) applying achieved results to three particular problems in computer science which heavily involve graded notions: representation of vague and uncertain knowledge, valued constraint satisfaction problems, and modelling of coalition games.
Keywords
logics for computer sciencenon-classical logicsmany-valued logicsfuzzy logicspredicate logicsuncertaintyvalued constraint satisfaction problemsgame theorymodel theory of weighted structures
Public support
Provider
Czech Science Foundation
Programme
Standard projects
Call for proposals
Standardní projekty 21 (SGA0201700001)
Main participants
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR, v. v. i.
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
17-04630S
Alternative language
Project name in Czech
Predikátové škálované logiky a jejich aplikace v informatice
Annotation in Czech
Klasická matematická logika, založená na konceptuálně jednoduchém jádru výrokové Booleovy logiky, hraje v moderní informatice zásadní roli. Aplikační potenciál klasické logiky je omezen bivalencí pravdivostních hodnot, která umožňuje modelovat pouze výroky, které jsou buď pravdivé, nebo nepravdivé. Výrokové logiky škálovaných pojmů (jako je např. vysoký či bohatá) byly v uplynulých dvou desetiletích důkladně studovány, ale jejich predikátové extenze (zahrnující mj. modality nebo kvantifikátory) jsou stále pouze částečně prozkoumané a jen zřídka aplikované na konkrétní informatické problémy. Hlavním cílem navrženého projektu je rozvinout teorii a aplikace predikátových škálovaných logik. Vybudujeme obecný matematický rámec pro studium těchto logik a budeme aplikovat dosažené výsledky v následujících informatických problémech obsahujících škálované pojmy: v reprezentaci vágních a neurčitých znalostí, problémech splňování s ohodnocenými omezujícími podmínkami a modelování koaličních her.
Scientific branches
R&D category
ZV - Basic research
CEP classification - main branch
IN - Informatics
CEP - secondary branch
BA - General mathematics
CEP - another secondary branch
—
10101 - Pure mathematics
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
Solution timeline
Realization period - beginning
Jan 1, 2017
Realization period - end
Dec 31, 2021
Project status
—
Latest support payment
May 22, 2019
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP21-GA0-GA-R/13:1
Data delivery date
Feb 22, 2021
Finance
Total approved costs
6,926 thou. CZK
Public financial support
5,714 thou. CZK
Other public sources
1,212 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Recognised costs
6 926 CZK thou.
Public support
5 714 CZK thou.
0%
Provider
Czech Science Foundation
CEP
IN - Informatics
Solution period
01. 01. 2017 - 31. 12. 2021