Van de Graaff Accelerator - A Source of Tunable Monoenergetic Neutrons and Light Ions
Public support
Provider
Ministry of Education, Youth and Sports
Programme
—
Call for proposals
—
Main participants
České vysoké učení technické v Praze / Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT
Contest type
VL - Approved by the Government
Contract ID
MSMT-1000/2016
Alternative language
Project name in Czech
Urychlovač Van de Graaff – laditelný zdroj monoenergetických neutronů a lehkých iontů
Annotation in Czech
Výzkumná infrastruktura (dále jen „VI“) Urychlovač Van de Graaff HV2500 (dále jen „VdG“) poskytuje lehké ionty (p, d, 4He) s energií v rozsahu 0,2 až 2,5 MeV a mono-energické rychlé neutrony s laditelnou energií ve vybraných oblastech mezi 30 keV až 19 MeV. VI se využívá pro základní i aplikovaný multidisciplinární výzkum v subatomární fyzice, fyzice materiálů a kosmickém výzkumu. Na VdG se přitom modernizují nainstalovaná zařízení (např. pro produkci svazku polarizovaných značených neutronů a jejich interakci s polarizovaným terčem, metody RBS a PIXE pro materiálové povrchové analýzy) a také budují nové experimenty (nízkoenergetické jaderné reakce pro fúzi a astrofyzikální výzkum). Experimenty jsou realizovány ve spolupráci s týmy z ČR a ze zahraničí. Neutronové zdroje a přidružené experimenty na VdG jsou ojedinělé v ČR a ve střední Evropě. Jedná se též o jediný urychlovač částic provozovaný na českých vysokých školách. Studenti, mladí odbornici a české týmy jsou zapojováni do hodnotné fyzikálního výzkumu (jaderné reakce pro fúzi a astrofyzikální studium, spinová fyzika se svazkem značených polarizovaných neutronů a polarizovaným terčem). VI umožňuje tuzemským týmům vyvíjet metodiky, vyzkoušet a kalibrovat prototypy přístrojů a připravovat vlastní experimenty na domácím pracovišti před vysláním do zahraničí, jako jsou základní fyzikální experimenty ATLAS a MoEDAL na LHC v CERN. VdG existuje jako VI od roku 2010, přičemž slouží i dalším VI (LSM pro např. testování scintilačních detektorů). Od roku 2011 je VdG VI vybudována jako referenční pracoviště ESA pro testování a kalibrace neutronově citlivých součástek a detektorů. Od roku 2014 je VI VdG zařazena v IAEA Vídeň mezi odborná školicí zařízení (kategorie urychlovače částic nízko-energetické, zdroje neutronů).
Scientific branches
R&D category
IF - RDI infrastructure
CEP classification - main branch
BG - Nuclear, atomic and molecular physics, accelerators
CEP - secondary branch
JV - Cosmic technologies
CEP - another secondary branch
—
OECD FORD - equivalent branches <br>(according to the <a href="http://www.vyzkum.cz/storage/att/E6EF7938F0E854BAE520AC119FB22E8D/Prevodnik_oboru_Frascati.pdf">converter</a>)
10304 - Nuclear physics<br>20304 - Aerospace engineering
Completed project evaluation
Provider evaluation
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Project results evaluation
In the period under review, the plan approved by the government in the LRI proposal was practically fully fulfilled. LRI was used throughout the period by scientific and academic institutions, both domestic and foreign. LRI has also been used to a small extent by commercial organizations (Siemens). A number of publications and functional samples have been developed from particular research projects. As far as the funds are concerned, there have been no changes to the plan over the entire solution period. The funds were used effectively and in full.
Solution timeline
Realization period - beginning
Jan 1, 2016
Realization period - end
Dec 31, 2019
Project status
U - Finished project
Latest support payment
Feb 15, 2019
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP20-MSM-LM-U/03:1
Data delivery date
Jun 25, 2020
Finance
Total approved costs
15,201 thou. CZK
Public financial support
15,201 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK