Van de Graaff Accelerator - A source of Tunable Monoenergetic Neutrons and light Ions
Public support
Provider
Ministry of Education, Youth and Sports
Programme
—
Call for proposals
—
Main participants
České vysoké učení technické v Praze / Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT
Contest type
VL - Approved by the Government
Contract ID
MSMT-33353/2019-7
Alternative language
Project name in Czech
Urychlovač Van de Graaff - laditelný zdroj monoenergetických neutronů a lehkých iontů
Annotation in Czech
Výzkumná infrastruktura (VI) VdG je mnohoúčelová laboratoř pracující s různými druhy ionizujícího záření. Centrálním zařízením VI je Van de Graaffův urychlovač HV2500, jenž je spravován Ústavem technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze (ÚTEF). Urychlovač poskytuje svazky lehkých iontů (p, d, He) s energií v rozmezí 0,3–2,5 MeV na elementární náboj a dále monoenergetické rychlé neutrony s laditelnou energií v rozmezí 30 keV – 17 MeV. V rámci VI probíhá základní výzkum v oblasti subatomární fyziky (např. měření účinných průřezů jaderných reakcí), materiálový výzkum (např. odolnost materiálu vůči poškozujícímu ionizujícímu záření, analýzy povrchů metodami RBS, PIXE), místní zdroje záření jsou využívány ke kalibraci a testování detektorů záření (např. jejich odezvy, účinnosti a dlouhodobé stability), včetně detekčních zařízení určených pro použití ve vesmíru. VI je ojedinělým zařízením svého druhu v České republice a jediným urychlovačem částic provozovaným na českých vysokých školách. Experimenty jsou realizovány ve spolupráci s týmy z ČR a ze zahraničí. V rámci VI VdG se modernizují nainstalovaná zařízení (monitorovací a řídicí systémy urychlovače), sestavy stávajících experimentů (např. pro produkci svazku polarizovaných značených neutronů a sledování jejich interakce s polarizovaným terčem) a také budují nové experimenty (např. pro měření tzv. Atomki anomálie). Hlavním cílem projektu VI VdG je financování potřebného technologického rozvoje přímo spjatého se zařízením nabízeným VI a udržitelnosti běžného provozu laboratoře.
Scientific branches
R&D category
IF - RDI infrastructure
OECD FORD - main branch
10301 - Atomic, molecular and chemical physics (physics of atoms and molecules including collision, interaction with radiation, magnetic resonances, Mössbauer effect)
OECD FORD - secondary branch
—
OECD FORD - another secondary branch
—
CEP - equivalent branches <br>(according to the <a href="http://www.vyzkum.cz/storage/att/E6EF7938F0E854BAE520AC119FB22E8D/Prevodnik_oboru_Frascati.pdf">converter</a>)
BE - Theoretical physics
Completed project evaluation
Provider evaluation
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Project results evaluation
The large research infrastructure provided services to the scientific community from the Czech Republic and abroad in accordance with the goals of the project and ensured the participation of the Czech Republic in transnational structures. Both in the performance of its services at home and in its international reach, the project fully fulfilled its mission.
Solution timeline
Realization period - beginning
Jan 1, 2020
Realization period - end
Dec 31, 2022
Project status
U - Finished project
Latest support payment
Apr 20, 2022
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP23-MSM-LM-U
Data delivery date
Jun 30, 2023
Finance
Total approved costs
13,033 thou. CZK
Public financial support
13,033 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK