The impact of the gut microbiota on autoimmune mechanisms in patients with binge eating disorder and in an experimental model
Public support
Provider
Ministry of Health
Programme
—
Call for proposals
SMZ0202300001
Main participants
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
NU23-04-00381
Alternative language
Project name in Czech
Vliv střevní mikrobioty na autoimunitní mechanismy u pacientů s psychogenním přejídáním a v experimentálním modelu
Annotation in Czech
Studie bude sledovat vliv střevní mikrobioty a mikrobiálních metabolitů na vznik a průběh psychogenního přejídání (PP), což je nejčastější onemocnění ze spektra poruch příjmu potravy, které je často doprovázeno obezitou. Onemocnění je také často spojeno s dalšími komorbiditami, jako jsou úzkostné a depresivní poruchy a obsedantně kompulzivní porucha. V rámci projektu budeme sledovat odlišnosti ve střevním mikrobiomu a metabolitech u pacientů trpících PP, zdravých kontrol s normálním BMI a obézních kontrol s cílem zjistit, do jaké míry se střevní mikrobiota podílí na patofyziologii tohoto onemocnění. Vzhledem k tomu, že je střevní mikrobiota velice úzce spjata se slizničním imunitou a že u obézních jedinců je produkována řada prozánětlivých faktorů, budeme v séru pacientů a kontrol stanovovat řadu imunitních parametrů (autoprotilátky proti neuropeptidům regulujícím příjem potravy, cytokiny), které mohou přispívat k vývoji PP. Díky kontrolní skupině jedinců trpících obezitou bez PP budeme moci odlišit vliv obezity jako takové od vlivu PP. Paralelně s výzkumem vzorků získaných od pacientů a kontrol budeme zkoumat vliv střevní mikrobioty na vývoj onemocnění na myším modelu PP. Ten nám umožní sledovat nejen parametry shodné jako u lidských vzorků, ale budeme schopni také detekovat aktivitu v různých částech mozku, které se účastní patologického způsobu příjmu potravy. Na tomto modelu chceme pomocí přenosu fekální mikrobioty posoudit míru, kterou se střevní mikrobiota účastní na vzniku a průběhu tohoto onemocnění. Kromě toho budeme také sledovat vliv probiotických bakterií na indukci PP u myší. Poruchy příjmu potravy a obezitu lze zařadit mezi civilizační onemocnění, jejichž prevalence neustále roste. Náš projekt má za cíl svými výsledky přispět k navržení postupů umožňujících prevenci psychogenního přejídání a také doplňkovou nutriční terapii při léčbě tohoto onemocnění.
Scientific branches
R&D category
AP - Applied research
OECD FORD - main branch
30103 - Neurosciences (including psychophysiology)
OECD FORD - secondary branch
10606 - Microbiology
OECD FORD - another secondary branch
30102 - Immunology
CEP - equivalent branches <br>(according to the <a href="http://www.vyzkum.cz/storage/att/E6EF7938F0E854BAE520AC119FB22E8D/Prevodnik_oboru_Frascati.pdf">converter</a>)
EC - Immunology<br>EE - Microbiology, virology<br>FH - Neurology, neuro-surgery, nuero-sciences
Solution timeline
Realization period - beginning
May 1, 2023
Realization period - end
Dec 31, 2026
Project status
B - Running multi-year project
Latest support payment
Apr 28, 2023
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP24-MZ0-NU-R
Data delivery date
Feb 21, 2024
Finance
Total approved costs
12,438 thou. CZK
Public financial support
12,438 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK