Air quality Research, Assessment and Monitoring Integrated System
Project goals
The main goal of the project is to develop methods of air quality control, identification of air pollution sources and their share in concentrations of pollutants, focusing on the main existing problems of air quality and difficult quantification of different types of pollution. Consequently, model tools need to be developed to identify the dispersion of air pollution, both with regard to current concentrations and with a focus on future technological developments. Part of the research is also the development of laboratory methods for air quality assessment, both methods of manual, isotopic analysis of elements in samples of aerosol particles and methods of elementary analysis of aerosol particles. With regard to the impact on the health of the population, the impact of ultrafine particles will be evaluated, also with regard to external influences such as meteorological conditions. The deployment of air pollution stations will also be evaluated, resulting in a proposal for the renewal of the national air pollution monitoring network. The project also includes estimation of the fraction of fog and icing in the overall atmospheric deposition. An interesting outcome of the project will also be maps of phytotoxic doses of ozone for various plants. The project is intertwined with an assessment of the impact of transport, both on the health of the population and on the amount of pollutants and greenhouse gas emissions. An unforgettable task of this project is the development of methodologies and emission factors used in the preparation of emission balances in relation to the international requirements of the EU and the UN Conventions. The research of methodologies in the field of greenhouse gases also includes the analysis of biomass potentials. Last but not least, data standards for information on sources, emissions and air pollution will be developed, which will be an essential element of the subsequently developed comprehensive information system on air quality.
Keywords
air pollutionemissionshealthmodelmethodsair quality controlconcentrationdispersionprojectionslaboratoryanalysisdepositiontransportbiomass
Public support
Provider
Technology Agency of the Czech Republic
Programme
—
Call for proposals
Prostředí pro život 2 (STA02019SS020)
Main participants
Český hydrometeorologický ústav
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
SS02030031 - Smlouva o poskytnutí podpory
Alternative language
Project name in Czech
Integrovaný systém výzkumu, hodnocení a kontroly kvality ovzduší
Annotation in Czech
Cílem projektu je vyvinout metody kontrol kvality ovzduší, identifikace zdrojů znečišťování ovzduší a jejich podílů na koncentracích znečišťujících látek se zaměřením na hlavní stávající problémy kvality ovzduší a obtížně kvantifikovatelné druhy znečištění. V návaznosti výše uvedeného je třeba vyvíjet modelové nástroje identifikující rozptyl znečistění ovzduší, a to jak s ohledem na aktuální koncentrace, tak i se zaměřením na budoucí rozvoj technologií. Součástí výzkumu je i rozvoj laboratorních metod pro hodnocení kvality ovzduší, a to jak metod manuálních, izotopových analýz prvků ve vzorkách aerosolových částic, tak i metod elementární analýzy aerosolových částic. Se zřetelem na vliv na zdraví obyvatelstva bude na 5 lokalitách v ČR vyhodnocen vliv ultrajemných částic a to i s ohledem na vnější vlivy, jako jsou např. meteorologické podmínky. Dojde také k vyhodnocení rozmístění imisních stanic, které vyústí v návrh obnovy státní sítě imisního monitoringu. Součástí řešení projektu je také odhad podílu mlhy a námrazy na celkové atmosférické depozici. Zajímavým výsledkem projektu budou také mapy fytotoxických dávek ozonu pro různé rostliny. Celým projektem se prolíná hodnocení vlivu dopravy, a to jak na zdraví obyvatelstva, tak na množství emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů. Neopomenutelným úkolem tohoto projektu je vývoj metodik a emisních faktorů využívaných v přípravě emisních bilancí a to v návaznosti na mezinárodní požadavky EU a Úmluv OSN. Součástí výzkumu metodik v oblasti skleníkových plynů je i analýza potenciálů biomasy a v neposlední řadě predikce budoucího vývoje emisí a kvantifikace dopadů politických nástrojů zajišťujících snižování emisí, nebo dodržování emisních stropů na spotřebu energií, ekonomiku a další indikátory pomocí makro modelů. V neposlední řadě budou vyvinuty datové standardy pro informace o zdrojích, emisích a imisích, které budou základním prvkem následně vyvíjeného komplexního informačního systému o kvalitě ovzduší.
Scientific branches
R&D category
AP - Applied research
OECD FORD - main branch
10509 - Meteorology and atmospheric sciences
OECD FORD - secondary branch
30304 - Public and environmental health
OECD FORD - another secondary branch
20701 - Environmental and geological engineering, geotechnics
DG - Atmospheric sciences, meteorology
DH - Mining industry including coal mining and processing
DN - Environmental impact on health
FM - Hygiene
Solution timeline
Realization period - beginning
Jul 1, 2020
Realization period - end
Dec 31, 2026
Project status
B - Running multi-year project
Latest support payment
Feb 28, 2024
Data delivery to CEP
Confidentiality
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Data delivery code
CEP25-TA0-SS-R
Data delivery date
Feb 20, 2025
Finance
Total approved costs
250,669 thou. CZK
Public financial support
219,215 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
27,516 thou. CZK
Recognised costs
250 669 CZK thou.
Public support
219 215 CZK thou.
0%
Provider
Technology Agency of the Czech Republic
OECD FORD
Meteorology and atmospheric sciences
Solution period
01. 07. 2020 - 31. 12. 2026