Relative economic weights of maternal versus direct traits in breeding schemes
The result's identifiers
Result code in IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027014%3A_____%2F04%3A00010092" target="_blank" >RIV/00027014:_____/04:00010092 - isvavai.cz</a>
Result on the web
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternative languages
Result language
angličtina
Original language name
Relative economic weights of maternal versus direct traits in breeding schemes
Original language description
In genetic improvement schemes, the economic values of traits in the breeding objectives depend on time and frequency of realisation in offspring generations. A measure for this is the number of discounted expressions derived by the gene flow procedure.These were calculated for two groups of traits or trait components: "Maternal traits" realised repeatedly during the life of the dam and "direct traits" realised once in early life of an animal. Selection was considered for purebred populations with a multi-purpose objective and for populations incorporated as specialised sire or dam breeds in a three-way crossbreeding scheme. The reproductive conditions of pigs, sheep, beef and dairy cattle were taken as example. For most realistic conditions in a purebred population, the marginal economic value for a maternal trait should be weighted with a factor between 0.55 and 0.60 of that for a direct trait.
Czech name
Relativní ekonomické váhy maternálních a přímých znaků ve šlechtitelských programech
Czech description
Ekonomická hodnota znaků v šlechtitelském cíli každého šlechtitelského programu závisí na četnosti realizace znaků v následných generacích potomků. Měřítkem pro tuto četnost je počet odúrokovaných projevů znaku stanovený metodou toku genů. Tyto počty projevů bylo spočteny pro maternální a přímé efekty znaků v čistokrevných populacích a v populacích využívajících speciální mateřská a otcovská plemena pro tříliniové křížení. Jako příklad sloužily populace prasat, ovcí masného a dojeného skotu. Pro realistické podmínky v čistokrevných populacích tvoří počet projevů maternálních znaků 55 až 60% z počtu projevů přímých znaků. V systémech s křížením je počet projevů maternálních znaků u mateřských plemen značně vyšší než počet projevů přímých znaků. Při jednosměrném křížení mateřských plemen jsou maternální znaky významnější u plemene použitého v pozici matky než u plemene použitého jako otec. Rozdíly jsou větší u druhů s vyšší plodností (prasata).
Classification
Type
J<sub>x</sub> - Unclassified - Peer-reviewed scientific article (Jimp, Jsc and Jost)
CEP classification
GI - Farm animal breeding and farm animal pedigree breeding
OECD FORD branch
—
Result continuities
Project
—
Continuities
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Others
Publication year
2004
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data specific for result type
Name of the periodical
Livestock Production Science
ISSN
0301-6226
e-ISSN
—
Volume of the periodical
88
Issue of the periodical within the volume
2
Country of publishing house
NL - THE KINGDOM OF THE NETHERLANDS
Number of pages
11
Pages from-to
117-127
UT code for WoS article
—
EID of the result in the Scopus database
—