Wavelet-Based Hidden Markov Trees for Noise Reduction
The result's identifiers
Result code in IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22340%2F08%3A00020849" target="_blank" >RIV/60461373:22340/08:00020849 - isvavai.cz</a>
Result on the web
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternative languages
Result language
angličtina
Original language name
Wavelet-Based Hidden Markov Trees for Noise Reduction
Original language description
In the field of signal processing, the Discrete Wavelet Transform (DWT) has proved very useful for recovering signals from additive Gaussian noise by the means of wavelet thresholding. During this procedure, wavelet coefficients with small magnitudes areset to zero, however, usually without taking into account their mutual dependencies. The Hidden Markov Models (HMM) are designed to capture such dependencies by modelling the statistical properties of the coefficients. In this paper, we process a testing intensity image with added Gaussian noise. To compute the hidden Markov models parameters, we employ the iterative expectation-maximization (EM) training algorithm. The outcome of the training process is used for estimation of the noise-free image which is reconstructed from the recalculated wavelet coefficients. The above technique is compared with the NormalShrink method of adaptive threshold computation and outperforms this technique in our experiments.
Czech name
Skryté Markovovy stromy wavelet koeficientů
Czech description
V oblasti zpracování signálů se diskrétní wavelet transformace osvědčila mimojiné při odstraňování aditivního Gausovského šumu ze signálů využívaje techniku prahování wavelet koeficinetů. V rámci této techniky jsou koeficienty s nízkou absolutní hodnotouvynulovány bez ohledu na vzájemné závislosti, které mezi těmito koeficienty panují. Skryté Markovovy modely jsou navrženy pro modelování těchto závislostí pomocí statistických vlastností koeficientů. V tomto příspěvku pracujeme s pokusným intenzitním obrázkem s přidaným Gausovským šumem. Pro výpočet parametrů skrytých Markovových modelů používáme metodu maximální věrohodnosti. Modely s parametry pocházejícími z výsledků tohoto učícího procesu jsou poté použity pro odhad původního obrazu bez šumu pomocíwavelet rekonstrukce z upravených wavelet koeficientů. Tato popsaná metoda je porovnána s metodou NormalShrink pro prahování wavelet koeficinetů s adaptivním výpočtem prahu a v rámci našich experimentů se prokazuje jako úspěšnější.
Classification
Type
D - Article in proceedings
CEP classification
JD - Use of computers, robotics and its application
OECD FORD branch
—
Result continuities
Project
—
Continuities
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Others
Publication year
2008
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data specific for result type
Article name in the collection
16th Annual Conf. Proc. Techn. Computing Prague 2008
ISBN
978-80-7080-692-0
ISSN
—
e-ISSN
—
Number of pages
10
Pages from-to
—
Publisher name
Humusoft
Place of publication
Praha
Event location
Praha
Event date
Nov 11, 2008
Type of event by nationality
EUR - Evropská akce
UT code for WoS article
—