Rodinná paměť a mezigenerační přeměna identit
Cíle projektu
Projekt se zaměří na výzkum rodinné paměti jakožto specifického druhu kolektivní paměti. Bude si všímat jejího fungování a způsobů, jakým jsou tyto paměti komunikovány dalším generacím, a to jednak na základě vícegeneračních rozhovorů, jednak na základě ego-dokumentů, psaných memoárů i literárních děl (pro období, které možnosti komunikativní paměti přesahuje). Projekt tak umožní konfrontovat převládající tendenci v současném bádání v paměťových studiích, totiž přisuzování dominance, při procesu vzpomínání, kulturním či mentálním skriptům na úkor jednotlivce. Podobně se projekt zaměří nejen na způsoby přenosu rodinných identit a genderových rolí, ale také na revizi tradiční interpretace orálně-historické narace, a to za pomoci principů kognitivní filozofie. Inovace projektu spočívá jednak v jeho zaměření na dosud neprobádanou problematiku, jednak v jeho interdisciplinaritě (literární teorie, psychologie rodiny, kognitivní filozofie) v duchu rozvíjejících se interdisciplinárních paměťových studií.
Klíčová slova
memoryfamilyidentitygenerationoral historymodern historygendercultural anthropologyphilosophy of mind
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Standardní projekty
Veřejná soutěž
Standardní projekty 19 (SGA0201500001)
Hlavní účastníci
Univerzita Palackého v Olomouci / Filozofická fakulta
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
15-02993S
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Family memory and intergenerational transmission of identities
Anotace anglicky
The project will focus on the examination of family memory as of a specific kind of collective memory. It will explore its functions and the manners in which these memories are communicated between generations. It will use the interviews, ego-documents, written memoirs as well as literary works (for the period overreaching the limits of communicative memory). The project will challenge contemporary trends in memory studies in which the focus moved away from the individual towards the wider social and cultural context within which remembering takes place. The manners in which family identities are transmitted to next generations will be explored too, together with the transmission of gender roles. The principles of cognitive philosophy will enable to challenge a traditional intepretation of oral historical narration. The project is innovative not only in its topic, but also in its interdisciplinarity (literary theory, psychology of family, cognitive philosophy), echoing the emerging field of interdisciplinary memory studies.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
CEP - hlavní obor
AB - Dějiny
CEP - vedlejší obor
—
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Odborný přínos projektu je zřejmý. Výsledky projektu byly publikovány – celkem sedm článků (2x Jsc, 2x Jimp, 3x Jost), 2 kapitoly v knize. Hlavními výstupy projektu jsou 2 monografie (plánovaná byla pouze 1). Projekt lze považovat za splněný.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2015
Ukončení řešení
25. 4. 2019
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
17. 3. 2017
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP20-GA0-GA-U/01:1
Datum dodání záznamu
2. 7. 2020
Finance
Celkové uznané náklady
2 424 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
2 424 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
2 424 tis. Kč
Statní podpora
2 424 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
CEP
AB - Dějiny
Doba řešení
01. 01. 2015 - 25. 04. 2019