Contrastive view on modern Czech morphology with regard to francophone speakers
Project goals
The aim of the proposed project is a description of the morphological system of Standard Czech which will be based on similarities and differences between compared Slavic languages and will focus on common features of the languages resulting from their common historical development. The description of morphological issues will be concentrated on communicative needs of (esp. non-native) speakers. The traditional separation of declension and conjugation in existing grammars of Standard Czech does not satisfy the needs of the speakers. Within the project, such an explanation of the morphological issues is proposed that makes it possible to construct simple sentence structures and elaborate them to more complex ones. The proposed description of morphology benefits from the knowledge on diachronic development of Slavic languages and from methods for automatic recognition of words in real texts. These aspects are to be completed by a morphemic analysis of Czech. The description of the Standard Czech morphology will take didactic aspects into account which can be applied on teaching Czech as a foreign language, esp. for francophone speakers. The aim is thus not to arrive at a normative description, but rather to propose an interpretation of regular morphological features and to stress irregularities by referring to diachronic issues and parallels in other Slavic languages. The proposed research will be published in conference papers and submitted to relevant scientific journals; it will be used as a basis for a monograph on the Czech morphology with didactic aspects. We expect that the project cooperation will result in a proposal (possibly, with other partners) in the EU framework programme HORIZON 2020 (the domain of social sciences and humanities and multilinguality).
Keywords
morphology of Czechcontrastive approach to West-Slavic languagessynchronic and diachronic studiesintercomprehensionmultilinguality
Public support
Provider
Ministry of Education, Youth and Sports
Programme
—
Call for proposals
FP6-2002-Mobility-9
Main participants
Univerzita Karlova / Matematicko-fyzikální fakulta
Contest type
RP - Co-financing of EC programme
Contract ID
MSMT- 1654/2016-1
Alternative language
Project name in Czech
Kontrastivní pohled na moderní českou morfologii s ohledem na frankofonní mluvčí
Annotation in Czech
Cílem projektu je vytvoření morfologického popisu standardní češtiny, který vychází ze shod a rozdílů mezi porovnávanými slovanskými jazyky a zdůrazňuje sdílené rysy dané společným historickým vývojem. Postup výkladu morfologických jevů bude vycházet z komunikačních potřeb mluvčích, zvl. mluvčích nerodilých. Jejich potřebám nevyhovuje přístup existujících gramatik a příruček spisovné češtiny, v nichž je popis deklinace a konjugace oddělen. V rámci projektu chceme předložit postupný výklad jevů, jejichž prostřednictvím se buduje větná struktura od jednoduché ke složitější. Pro tyto účely jsou vyvíjeny automatické prostředky, např. platforma Cetlef umožňující interaktivně zaplňovat větné pozice náležitými morfologickými tvary. Navrhovaný popis bude těžit z poznatků o slovanské diachronii a z nástrojů pro automatické rozpoznávání slov na základě jejich podoby v textu. Tyto aspekty bude potřeba doplnit o morfémovou analýzu češtiny. Uspořádání morfologických výkladů standardní podoby současné češtiny bude respektovat didaktická hlediska uplatnitelná pro výuku češtiny jako cizího jazyka, zejména pro frankofonní mluvčí. Nepůjde tedy o morfologii normativní, ale o výklad pravidelných morfologických jevů a zdůraznění odchylek od pravidelnosti pomocí poukazů na diachronii a paralely v jiných slovanských jazycích, popř. na jiné cizí vlivy. Výsledky projektu budou prezentovány na konferencích a publikovány v relevantních odborných časopisech; popis bude moci být dále využit pro monografii o morfologii češtiny s didaktickými aspekty. Předpokládáme také, že spolupráce na výzkumu v tomto projektu (s případným začleněním dalších partnerů) povede k přípravě a podání návrhu evropského projektu v rámci programu HORIZONT 2020 (oblast společenských a humanitních věd a mulitlinguality).
Scientific branches
Completed project evaluation
Provider evaluation
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Project results evaluation
This project was being realized in the framework of the MOBILITY Activity that aims primarily on establishing and strenghtening ties with foreign research institutions. The control of particular outputs is not implemented by the evalution committee, but the correctness of allocated finances and the adequacy of their use are checked.
Solution timeline
Realization period - beginning
Jan 1, 2016
Realization period - end
Dec 31, 2017
Project status
U - Finished project
Latest support payment
Mar 1, 2017
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP18-MSM-7A-U/04:1
Data delivery date
Nov 21, 2018
Finance
Total approved costs
90 thou. CZK
Public financial support
90 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
90 CZK thou.
Public support
90 CZK thou.
100%
Provider
Ministry of Education, Youth and Sports
CEP
AI - Linguistics
Solution period
01. 01. 2016 - 31. 12. 2017