Hereditary movement disorders: genetic variability of parkinsonian and hyperkinetic syndromes
Project goals
Hereditary movement disorders: genetic variability of parkinsonian and hyperkinetic syndromes The incidence of neurodegenerative diseases is increasing with the growing population, increasing average life expectancy and improving access to health care. New findings in the field of neuroscience and the improving possibilities of molecular biology show that many diseases previously considered sporadic or idiopathic are conditioned by genetic factors. Clinical practice also shows that even well described neurodegenerative diseases with a very high prevalence and incidence (e.g. Parkinson's disease) can have an atypical course leading to delayed diagnosis and inappropriate therapeutic interventions. With the rapidly increasing number of rare and ultra-rare diseases, it turns out that the traditional clinical assessment and the commonly available laboratory methods (magnetic resonance imaging, electrophysiological examination, biochemical examination) are not sufficient to diagnose them. A good knowledge of the genetic factors involved in neurodegenerative processes is important in the search for therapeutic options as well as for genetic counseling and family planning. Following the long-term clinical practice and research of our collaborating departments, we want to focus on the identification of genetic factors involved in neurodegenerative diseases that manifest as parkinsonism or hyperkinetic syndrome. We intend to perform whole-exome sequencing (WES) in a cohort of probands (and their relatives) suspect of hereditary occurence of these phenotypes. We expect to identify the molecular basis of the disease in a fraction of the tested individuals. We will perform further complex molecular analyses combining whole-genome sequencing, RNA sequencing, amplicon long-read read sequencing, or functional charcterization of candidate variants in selected probands with negative WES results.
Keywords
fenotypphenotypewhole exome sequencingvariants of unknown significancedystoniedystoniatremortřesgenotypgenotypemyoklonusmyoclonusceloexomové sekvenovánívarianty neznámého významuparkinsonský syndromhyperkinetický syndromchoreachoreaparkinsonian syndromehyperkinetic syndrome
Public support
Provider
Ministry of Health
Programme
—
Call for proposals
SMZ0202400001
Main participants
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Contest type
VS - Public tender
Contract ID
NW24-04-00067
Alternative language
Project name in Czech
Hereditární poruchy řízení hybnosti: genetická variabilita parkinsonských a hyperkinetických syndromů
Annotation in Czech
Hereditární poruchy řízení hybnosti: genetická variabilita parkinsonských a hyperkinetických syndromů S rostoucím počtem obyvatel, zvyšující se střední délkou života a zlepšující se dostupností zdravotní péče narůstá výskyt neurodegenerativních onemocnění. Nové poznatky v oblasti neurověd a zlepšující se možnosti molekulární biologie ukazují, že mnohá onemocnění dříve považovaná za sporadická či idiopatická jsou podmíněna genetickými faktory. Rovněž se ukazuje, že i velmi dobře popsaná neurodegenerativní onemocnění s velmi vysokou prevalencí a incidencí (např. Parkinsonova nemoc) mohou mít atypický průběh, a to pak vede k oddálenému stanovení diagnózy a nevhodným terapeutickým intervencím. S rychle narůstajícím počtem vzácných a velmi vzácných onemocnění se ukazuje, že pro jejich diagnostiku a studium fenotypu běžně dostupné laboratorní metody (magnetická rezonance, elektrofyziologická vyšetření, biochemická vyšetření) nestačí. Dobrá znalost genetických faktorů podílejících se na neurodegenerativních procesech je důležitá pro hledání terapeutických možností i pro genetické poradenství a plánování rodičovství. V návaznosti na dlouhodobou klinickou a výzkumnou činnost našich pracovišť, chceme se zaměřit na identifikaci genetických faktorů podílejících se na neurodegenerativních onemocněních, která se projevují parkinsonským anebo hyperkinetickým syndromem. Základním nástrojem naší studie bude celoexomové sekvenování (WES) u probandů (a jejich příbuzných) s uvedenými a suspektně hereditárními fenotypy. Uvedeným postupem očekáváme objasnění molekulární podstaty onemocnění u části nemocných. U vybraných nemocných/jejich rodin, u kterých WES analýza výsledek neposkytne, provedeme další komplexní molekulární analýzy kombinující celoexomové sekvenování, RNA sekvenování, amplikonové long-read sekvenování, nebo funkční studie kandidátních variant.
Scientific branches
R&D category
AP - Applied research
OECD FORD - main branch
30101 - Human genetics
OECD FORD - secondary branch
30210 - Clinical neurology
OECD FORD - another secondary branch
10608 - Biochemistry and molecular biology
CE - Biochemistry
EB - Genetics and molecular biology
FH - Neurology, neuro-surgery, nuero-sciences
Solution timeline
Realization period - beginning
May 1, 2024
Realization period - end
Dec 31, 2027
Project status
B - Running multi-year project
Latest support payment
Apr 12, 2024
Data delivery to CEP
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data delivery code
CEP25-MZ0-NW-R
Data delivery date
Mar 12, 2025
Finance
Total approved costs
16,593 thou. CZK
Public financial support
16,593 thou. CZK
Other public sources
0 thou. CZK
Non public and foreign sources
0 thou. CZK
Basic information
Recognised costs
16 593 CZK thou.
Public support
16 593 CZK thou.
100%
Provider
Ministry of Health
OECD FORD
Human genetics
Solution period
01. 05. 2024 - 31. 12. 2027