Methodology for identification and detection of bioactive substances in plant parts of fruit trees and waste biomass
The result's identifiers
Result code in IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25271121%3A_____%2F21%3AN0000150" target="_blank" >RIV/25271121:_____/21:N0000150 - isvavai.cz</a>
Result on the web
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternative languages
Result language
čeština
Original language name
Metodika pro identifkaci a detekci bioaktivních látek v rostlinných částech ovocných stromů a odpadní biomase
Original language description
Metodika je určena všem pěstitelům ovocných stromů, producentům potravních doplňků a kosmetických preparátů i zájemcům věnujících se trendům v oblasti agrikultury či zdravého životního stylu. Jsou uvedeny metody pro stanovení fenolických látek, včetně přípravy vzorků, podmínek separace a stanovení celkové antioxidační aktivity. Hlavním zájmem předložené metodiky je stanovení fenolických látek v různých odrůdách ovocných stromů pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie (HPLC). Sledovaným materiálem jsou listy, kůra, pupeny, květy a štěpka. Cílem metodiky byl vývoj dvou rutinních, jednoduchých a validovaných HPLC metod pro separaci hlavních fenolických látek v jabloních (floridzin, floretin, kyselina chlorogenová, rutin a kvercitrin) a hrušních (arbutin, kyselina chlorogenová, 1,5- dikafeoylchinová kyselina, 3,5- dikafeoylchinová kyselina a rutin) za použití detektoru diodového pole (DAD). Součástí metodiky je i aplikace obou metod na široké spektrum vzorků pro sledování měnicího se fenolického proflu v rámci vegetačního období v jednotlivých částech stromů a stanovení celkové antioxidační aktivity ve všech připravených extraktech pomocí metody průtokové injekční analýzy. Metodika je dále doplněna informacemi o zdravotních přínosech hlavních fenolických látek vyskytujících se v rostlinné biomase jabloní a hrušní. Ze získaných výsledků jsou doporučeny snadno dostupné odpadní materiály z ovocných stromů pro následnou recyklaci a další využití, a vybrány odrůdy s vysokým obsahem zdraví prospěšných bioaktivních látek.
Czech name
Metodika pro identifkaci a detekci bioaktivních látek v rostlinných částech ovocných stromů a odpadní biomase
Czech description
—
Classification
Type
N<sub>metC</sub> - Methodology certified by the authorised body
CEP classification
—
OECD FORD branch
10406 - Analytical chemistry
Result continuities
Project
<a href="/en/project/TJ02000196" target="_blank" >TJ02000196: Research using of fruit tree waste as a source of valuable bioactive substances</a><br>
Continuities
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Others
Publication year
2021
Confidentiality
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Data specific for result type
Internal product ID
978-80-906644-7-0
Regulation ID
12365/2021-MZE-18140
Technical parameters
Ministerstvo zemědělství ČR schválilo publikaci jako certifkovanou metodiku a doporučilo ji pro využití v zemědělské praxi. Publikaci bylo uděleno Osvědčení číslo 12365/2021-MZE-18140 v souladu s podmínkami „Metodiky hodnocení výsledků výzkumu a vývoje“.
Economical parameters
Fenolické látky a antioxidanty tvoří důležitou složku zdravé výživy, hlavním zdrojem je v současné době ovoce a produkty z něj. Z šetření Českého statistického úřadu z roku 2017, které zahrnovalo 1 755 pěstitelů ovoce, je celková výměra ovocných ploch cca 15 473 ha. Nejvýznamnějším ovocným druhem byly jabloně pěstované na ploše 7 819 ha (47,6 %) s prům. hustotou 1 322 jabloní na hektar. Biomasa ovocných stromů představuje doposud nevyužívaný zemědělský materiál. Llistí je snadno dostupné a jeho odběr nenarušuje vývin ovocných stromů. Listí by mohlo sloužit jako zdroj cenných bioaktivních látek ve formě extraktů či potravních suplementů s uplatněním v kosmetickém, potravinářském či farmaceutickém průmyslu. Spotřeba doplňků stravy v ČR stoupá každým rokem. Češi za ně zaplatili v roce 2015 zhruba 2,2 mld. Kč a predikce na rok 2020 byla 2,5 mld. Kč. Pěstitelé mohou zvýšit nabídku svých služeb o distribuci produktů do kosmetických, farmaceutických a potravinářských firem.
Certification body designation
Ministerstvo zemědělství, odbor zemědělských komodit, Těšnov 65/17, Praha 1, 11000
Date of certification
—
Method of use
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů