Sledování historie ztráty hmoty vyvinutých masivních hvězd
Cíle projektu
V tomto projektu spolupráce budeme studovat historii-ztráty hmoty vyvinutých masivních hvězd se zaměřením zejména na hvězdy ve fázích zářivých modrých proměnných (LBV) a B[e] veleobrů. Náš výzkum je zaměřen především na využití a zpracování dat získanýchz nové generace 6-8 metrových dalekohledů, jako jsou na observatořích GEMINI a ESO. Všechna tato nová data od optické až do rádiové oblasti mají zásadní význam pro studium struktury a kinematiky okolohvězdné hmoty těchto objektů. Cílem navrhovaného výzkumného projektu je prohloubit naše chápání fyziky hvězdných větrů a formování cirkumstelárních disků, skupek a mlhovin kolem masivních vyvinutých hvězd. To má zásadní význam, protože tyto objekty zobrazují krátkou, ale přesto velmi významnou a přitom neprozkoumanou roli ve vývoji velmi masivních hvězd. Náš současný nedostatek v pochopení fyziky, která způsobuje výrazně vyšší ztrátu hmoty v těchto krátkodobých fázích, společně s věrohodnými odhady rychlosti ztráty hmoty v těchto objektech je hlavní důvod, proč tyto velmi významné fáze stále nelze předvídat pomocí moderních numerických vývojových kódů. Tyto vývojové fáze se vyznačují ohromnou ztrátou hmoty z centrální hvězdy, čímž dochází k tvorbě hustých, někdy diskových nebo prstencových struktur vypouštěného materiálu. Tento okolohvězdný materiál je tak chladný a hustý, že prach či molekuly se mohou vytvářet a přežívat v drsných podmínkách, které obyčejně panují v těsné blízkosti těchto horkých a zářivých objektů. Jevy v LBV hvězdách i v B[e] veleobrech jsou jedinečné ve vývoji masivních hvězd, a tak dokud nepochopíme tyto specifické fáze, budou nám chybět velmi důležité části řešení problému vývoje masivních hvězd.
Klíčová slova
evolved starsmassive starsmass-losscircumstellar shellsdust and molecules
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Program
Šestý rámcový program Evropského společenství pro výzkum, technický rozvoj a demonstrační činnosti
Veřejná soutěž
FP6-2006-Mobility-4
Hlavní účastníci
Astronomický ústav AV ČR, v. v. i.
Druh soutěže
RP - Spolufinancování programu EK
Číslo smlouvy
MSMT-3904/2014-1
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Tracing the mass-loss history in evolved massive stars
Anotace anglicky
In this collaboration project we will study the mass-loss history in evolved massive stars, focusing in particular on stars in the LBV and the B[e]SG phases. Our investigations aim mainly at using and processing data obtained from the new generation of 6-8 mts telescopes, such as those in GEMINI and ESO observatories. All these new data, spreading from the optical up to the radio regime, are fundamental to study the structure and kinematics of the circumstellar material of these objects. The aim of theproposed research project is to deepen our understanding of the physics of stellar winds and the formation of circumstellar disks, shells, and nebulae around massive, evolved stars. This is of fundamental importance, because these objects display a shortbut nevertheless highly important role in the evolution of massive stars which is still not understood. Our current lack in understanding the physics that causes the strongly enhanced mass-loss in these short-lived phases together with proper estimatesof the mass-loss rates in these objects is the major reason why these highly important phases can still not be predicted with modern numerical evolution codes. These evolutionary phases are characterized by some enormous mass-loss from the central star resulting in the formation of dense, sometimes disk- or ring-like structures of ejected material. This circumstellar material is so cool and dense that molecules and dust can form and survive under the rather harsh conditions usually given in the close vicinity of such hot and luminous objects. Both the LBV and the B[e] supergiant phenomena are unique in the evolution of massive stars, and as long as we do not understand these specific phases, we miss very important pieces of the puzzle called massive star evolution.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
CEP - hlavní obor
BN - Astronomie a nebeská mechanika, astrofyzika
CEP - vedlejší obor
—
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)10308 - Astronomy (including astrophysics,space science)
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Projekt je realizován v rámci Aktivity MOBILITY, jejímž hlavním cílem je navázání a prohlubování kontaktů se zahraničními výzkumnými institucemi. Neprobíhá tedy kontrola dílčích výstupů projektu prostřednictvím hodnotící komise, avšak je kontrolována správnost čerpání přidělených financí a přiměřenost jejich využití.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2014
Ukončení řešení
31. 12. 2015
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
24. 2. 2015
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP16-MSM-7A-U/02:1
Datum dodání záznamu
12. 10. 2017
Finance
Celkové uznané náklady
320 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
320 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Uznané náklady
320 tis. Kč
Statní podpora
320 tis. Kč
0%
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
CEP
BN - Astronomie a nebeská mechanika, astrofyzika
Doba řešení
01. 01. 2014 - 31. 12. 2015