Verifikace a spolehlivost návrhu číslicových systémů
Cíle projektu
V projektu vzniknou metody a algoritmy návrhu spolehlivých číslicových systémů, realizovaných pomocí programovatelných obvodů FPGA. Počáteční popis takového systému a prozkoumávání jeho možných architektur proběhne na úrovni abstrakce vyšší než je dosudběžná úroveň registrových přenosů (RTL). Protože použité prostředky budou mít formálně definovanou sémantiku, bude možné použít formální metody pro verifikaci a ověření vlastností systému. V počáteční fázi bude možné odhadnout základní vlastnosti systémuco se týče spolehlivosti. Další postup návrhu pak bude řízen splněním zadaných kritérií spolehlivosti. Výsledný návrh bude pak doprovázen spolehlivostními modely s důrazem na jejich algoritmickou produkci a praktickou relevanci. Pro splnění tohoto cílebudou prozkoumány možnosti modelování vlivu SEU poruch na obvody FPGA a porovnány s výsledky zrychlených testů životnosti (Accelerated Life Test, ALT) v prostředí toku neutronů. Pro vyhodnocení odolnosti konkrétního návrhu proti poruchám SEU bude použitoinjekce poruch jak v simulačních modelech, tak v reálných obvodech, a dále formálních metod klasifikace poruch. Pro bloky různých druhů (kombinační bloky, sekvenční bloky synchronní i asynchronní) budou navrženy vhodné způsoby zabezpečení redundancí s ohledem na minimální degradaci parametrů systému a jeho cenu. Navržené postupy návrhu a verifikace budou ověřeny na zkušebních příkladech a porovnány s výsledky dosud běžných postupů. Výsledky budou zveřejněny standardní metodou, to jest v recenzovaných mezinárodních časopisech a konferencích.
Klíčová slova
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Program
Šestý rámcový program Evropského společenství pro výzkum, technický rozvoj a demonstrační činnosti
Veřejná soutěž
FP6-2006-Mobility-4
Hlavní účastníci
České vysoké učení technické v Praze / Fakulta informačních technologií
Druh soutěže
RP - Spolufinancování programu EK
Číslo smlouvy
MSMT-xxxx/2014
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Verification and dependability of digital systems design
Anotace anglicky
The project shall develop methods and algorithms for design of dependable digital systems realized by FPGA programmable devices. The initial description of such a system and the exploration of its possible architectures will commence at a lever higher than the RT level usual today. Because the descriptive languages used will have a formally-defined semantics, formal methods will be employed to verify correctness and other properties of the system. Core dependability parameters will be estimated early inthe design process. Dependability criteria will control further design. The resulting design will be accompanied by algorithmically produced dependability models that will be of practical relevance. To achieve this goal, alternative ways to model the influence of SEU faults on FPGA circuits will be explored and compared with the results of Accelerated Life Tests (ALTs) under neutron irradiation. To eveluate SEU resistance of a design, fault injection methods into simulation models as well as into realdevices together with formal fault classification methods will be employed. Suitable methods of redundancy introduction will be found to secure blocks of various kinds (combinational blocks, sequential blocks of synchronous and asynchronous construction)with respect to minimal system speed and cost degradation. The designed methods will be tested on benchmark circuits and compared to existing results. The results will be published through standard channels, that is, in refereed international journals and conferences.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
CEP - hlavní obor
IN - Informatika
CEP - vedlejší obor
JA - Elektronika a optoelektronika, elektrotechnika
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
20201 - Electrical and electronic engineering
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Projekt je realizován v rámci Aktivity MOBILITY, jejímž hlavním cílem je navázání a prohlubování kontaktů se zahraničními výzkumnými institucemi. Neprobíhá tedy kontrola dílčích výstupů projektu prostřednictvím hodnotící komise, avšak je kontrolována správnost čerpání přidělených financí a přiměřenost jejich využití.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2014
Ukončení řešení
31. 12. 2015
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
24. 3. 2015
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP16-MSM-7A-U/02:1
Datum dodání záznamu
12. 10. 2017
Finance
Celkové uznané náklady
92 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
92 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
92 tis. Kč
Statní podpora
92 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
CEP
IN - Informatika
Doba řešení
01. 01. 2014 - 31. 12. 2015