Vrcholně středověká keramika jako součást movitého kulturního dědictví
Cíle projektu
Cílem projektu Vrcholně středověká keramika jako součást movitého kulturního dědictví je v co největší míře propojit současný výzkum vrcholně středověké keramiky s praxí, tzn. poskytnout odborným pracovníkům zabývajících se v rámci svých institucí metodickou podporu. Smyslem je poskytnutí potřebných znalostí o aplikovaných metodických postupech v jednotlivých krocích poznávacího procesu s cílem dosažení optimálních standardů, tj. od způsobu získávání keramických nálezů při terénním výzkumu, po laboratorní zpracování, evidenci, deskripci, dokumentaci, katalogizaci a archivaci, kdy se z keramických nálezů stávají předměty muzejní povahy. Součástí jsou i doplňkové moderní analýzy organických reziduí. V rámci specifického cíle Keramika jako technologický problém budou vyvíjeny moderních postupy, nástroje a technologie v archeometrickém výzkumu keramiky, využívající rentgenové-fluorescence. Vyvíjené postupy budou testovány na bázi experimentálního výzkumu. Výsledkem bude získání detailních informací o struktuře a vlastnostech keramického materiálu, které mohou být využity nejen ke studiu technologie keramiky, ale také k návrhu vhodného laboratorního, konzervátorsko-restaurátorského postupu a dalších preventivních opatření. Výsledky budou zveřejněny prostřednictvím mapy archeometrických analýz. V rámci specifického cíle Zpřístupnění výsledků keramického studia pro odborné, prezentační a edukační účely (Keramika a veřejnost) budou zpřístupněny výsledky dosavadního výzkumu vrcholně středověké keramiky prostřednictvím moderních médií, které budou realizovány ve třech formách výstupů a uplatnění, a to: digitálního datového archivu pro archivaci informací o regionálním výzkumu středověké keramiky s distribuční mapou keramických souborů, archeologického 3D virtuálního muzea pro prezentaci hodnotných keramických souborů z muzejních sbírek a interaktivní výstavy. Součástí je i odborná publikace o metodách výzkumu keramiky a prezentace výsledků formou workshopů a konferencí.
Klíčová slova
medieval potterydigital data archive3D virtual museum3D documentationarchaeometrypottery technologyeducationpublic archaeologymuseum exhibition
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
Program
Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II)
Veřejná soutěž
NAKI II 2 (SMK02018DG002)
Hlavní účastníci
ARCHAIA Brno z. ú.
Masarykova univerzita / Filozofická fakulta
Moravské zemské muzeum
Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizace
Západočeská univerzita v Plzni / Fakulta filozofickáDruh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
20/2018/OOV
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Late Middle Age Pottery as Part of Movable Cultural Heritage
Anotace anglicky
The aim of the project Late Middle Age Pottery as Part of Movable Cultural Heritage is as much as possible to link current research of late medieval pottery with practice, ie. provide professionals engaged within their institutions a methodological support. The purpose is to provide the necessary knowledge about the applied methodological procedures at each step of the cognitive process in order to achieve optimal standards, ie. in the process of acquisition ceramics during field research, after laboratory processing, recording, description, documentation, cataloging and archiving, when the ceramics become objects of museum character. It also includes additional modern analysis of organic residues. Within specific objective Ceramics as a technological problem will be developed modern techniques, tools and technologies in archaeometric research of ceramics using X-ray fluorescence. The developed methods will be tested on the basis of experimental research. The result will be to obtain detailed information on the structure and properties of ceramic materials that can be used not only to study the technology of ceramics, but also to design an appropriate laboratory, conservation and restoration process and other preventive provision. The results will be published through map of archaeometric analysis. The specific objective Bringing the results of ceramic study for professional, presentation and educational purposes (Ceramics and public) is accessing of the result of medieval pottery research through modern media. Specific objective will be implemented in the form of: digital data archive for archiving information on regional medieval pottery research with map of pottery assemblages, archaeological 3D virtual museum for the presentation of valuable medieval pottery assemblages and interactive exhibition. Part of the objective is to create publication on methods of ceramics research and presentation of results through workshops and conferences.
Vědní obory
Kategorie VaV
VV - Experimentální vývoj
OECD FORD - hlavní obor
60102 - Archaeology
OECD FORD - vedlejší obor
—
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)AC - Archeologie, antropologie, etnologie
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Cílem projektu bylo v co největší míře propojit současný výzkum vrcholně středověké keramiky s praxí, tzn. poskytnout odborným pracovníkům zabývajících se v rámci svých institucí metodickou podporu. Smyslem je poskytnutí potřebných znalostí o aplikovaných metodických postupech v jednotlivých krocích poznávacího procesu s cílem dosažení optimálních standardů, tj. od způsobu získávání keramických nálezů při terénním výzkumu, po laboratorní zpracování, evidenci, deskripci, dokumentaci, katalogizaci a archivaci, kdy se z keramických nálezů stávají předměty muzejní povahy. Velice odborně potřebný projekt byl v podstatě řešen v souladu s harmonogramem. Podařilo se dosáhnout všech hlavních výsledků. Z vedlejších výsledků, jich bylo z 29 plánovaných splněno 27, dva publikační výstupy jsou v tisku a v recenzním řízení. Z výše uvedených důvodů byl projekt při závěrečném hodnocení hodnocen stupněm „U“ – uspěl podle zadání.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 3. 2018
Ukončení řešení
31. 12. 2021
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
22. 3. 2021
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP22-MK0-DG-U
Datum dodání záznamu
4. 5. 2022
Finance
Celkové uznané náklady
15 681 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
15 681 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
15 681 tis. Kč
Statní podpora
15 681 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
OECD FORD
Archaeology
Doba řešení
01. 03. 2018 - 31. 12. 2021