SMART technologie pro zvyšování kvality života ve městech a regionech
Cíle projektu
Hlavním smyslem projektu je posílení kapacit pro kvalitní a relevantní aplikovaný výzkum prostřednictvím podpory zintenzivnění dlouhodobé mezisektorové spolupráce v oblasti využívání SMART technologií pro zvyšování kvality života obyvatel v rámci plánování rozvoje měst a regionů. V průběhu projektu bude docházet k obousměrnému přenosu znalostí a zkušeností mezi zapojenými subjekty, výzkumnými organizacemi a aplikační sférou - firmami, veřejnou správou, neziskovým sektorem. Bude docházet k navazování kontaktů a kooperacím c českými a se zahraničními výzkumnými a aplikačními subjekty a také bude podporována mezioborová spolupráce. Projekt bude zkoumat kvalitu života obyvatel ve vztahu k SMART technologiím. Bude realizováno 5 výzkumných záměrů v souladu s logikou plánovacího inovačního cyklu a řada experimentálních ověřovacích projektů aplikace smart technologií jako například e-learning, digitální inkluze, čistota ovzduší, doprava a energetika, plánování rozvoje měst apod.
Klíčová slova
Smart technologiespolicyCBAquality of lifeneedsefficiencyurban planningopportunitiessocial benefitlocal and regional developmentproject designsocial costgovernanceproject featuresfeasibilityreadinessinnovationsavingsimulationinnovation cycletransportationmodelsex-post analyseshealth servicemobilitypostauditwelfareeducationproject managementenergeticslearninggood practise
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Program
Operační program výzkum, vývoj, vzdělávání
Veřejná soutěž
—
Hlavní účastníci
Ostravská univerzita / Přírodovědecká fakulta
Druh soutěže
OP - Operační program EU
Číslo smlouvy
17_049/0008452-01
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
SMART technologies to improve the quality of life in cities and regions
Anotace anglicky
The purpose of the project is to support capacity development for relevant quality aplication research via intensification of long-term inter-sectoral cooperation in the thematic field of SMART technologies applicable for improving the life-quality of citizens within the urban and regional development. The project implies two-way transfer of knowledge and experience among research and application institutions and entities involved, both in Czechia and internationally. Pilot experimental research projects will be conductued in several diferent fields of application of smart technologie such as e-learning, digital inclusion, air quality, transport, energy, urban planning etc. The project will examine the life-quality of citizens in respect to SMART technologies applications.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
OECD FORD - hlavní obor
50702 - Urban studies (planning and development)
OECD FORD - vedlejší obor
50902 - Social sciences, interdisciplinary
OECD FORD - další vedlejší obor
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)AF - Dokumentace, knihovnictví, práce s informacemi
AP - Městské, oblastní a dopravní plánování
BC - Teorie a systémy řízení
BD - Teorie informace
IN - Informatika
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Projekt umožnil spolupráci mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou v oblasti využívání SMART technologií při rozvoji měst a regionů. Došlo k navázání a prohlubování dlouhodobé mezisektorové spolupráce především v Ostravské aglomeraci, obecněji v Moravskoslezském kraji a Ústeckém kraji. Na vytvoření výzkumného centra se podílely týmy z několika fakult Ostravské univerzity a Slezské univerzity v Opavě. Zahraničním partnerem byla Fraunhofer Institut IAO Stuttgart a soukromý sektor reprezentovala společnost Beepartner a.s., společnost Autocont, Výzkumný a vzdělávací institut Agel o.p.s., a dále také MSIC a.s. Moravskoslezské Inovační centrum, ČEZ ESCO a Arriva Morava a.s.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2019
Ukončení řešení
30. 4. 2023
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
6. 9. 2020
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP24-MSM-EF-U
Datum dodání záznamu
16. 7. 2024
Finance
Celkové uznané náklady
87 000 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
87 000 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
87 000 tis. Kč
Statní podpora
87 000 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
OECD FORD
Urban studies (planning and development)
Doba řešení
01. 01. 2019 - 30. 04. 2023