Systém pro monitorování procesů s využitím moderních nástrojů pro jejich optimalizaci (SYMONPRO)
Cíle projektu
Výzkum a vývoj bude zaměřen na vytvoření univerzálního systému pro monitorování výrobních procesů v průmyslu a přinese nové poznatky aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje interdisciplinárním propojením progresivních technologií pro optimalizaci jejich procesů. Projekt reaguje na sílící požadavky zákazníků příjemce a navazuje na dlouhodobý rozvoj jeho identifikačního a přístupového systému IDSIMA. Integruje výsledky předchozích projektů obou uchazečů a svojí interdisciplinaritou naplňuje iniciativu Průmysl 4.0. Výsledný produkt povede ke zvýšení konkurenceschopnosti příjemce na lokálních a zahraničních trzích. Cílem je vyvinout komplexní robustní systém, univerzální serverové on-line řešení pro monitoring věcí a osob a vizualizaci nasbíraných dat pro sledování a optimalizaci procesů. Předmětem výzkumu bude vývoj samostatného modulu id systému IDSIMA, který příjemce soustavně rozvíjí a rozšiřuje, a který bude schopen komunikace s různými zdroji dat a úložišť, resp. nadstavbovými systémy pro prezentaci dat a jejich analýzu, vč. specifikace modelů chování jednotlivých prvků. Pro efektivní sledování entit chceme používat jak statické tak i mobilní čtečky. To předpokládá vývoj low energy mobilních čteček a koncentrátorů, založených na NFC a BT Smart technologii, které umožní on-line sběr a přenos dat z přenosných čidel. Pro optimalizaci procesů plánujeme vývoj prezentační a analytické vrstvy pro tvorbu statistik, reportů a vizualizaci dat. Součástí vývoje serverového řešení bude i vývoj nástrojů pro správu serveru. Scénáře pro vývoj budou vytvářeny na základě požadavků a spolupráce se zákazníky příjemce, kteří projevili zájem o jeho využití ke zmapování a zvýšení efektivity jejich výrobních a pracovních procesů. Systém najde uplatnění např. při trasování vysokozdvižných vozíků, výrobních nástrojů a zboží v průmyslu. Systém bude možné genericky aplikovat i na další odvětví a služby.
Klíčová slova
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Program
TRIO
Veřejná soutěž
TRIO 1 (SMPO201600001)
Hlavní účastníci
Institut mikroelektronických aplikací s.r.o.
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
2016FV10562
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
A system for monitoring processes using modern tools for their optimization (SYMONPRO)
Anotace anglicky
Research and development will focus on creating a universal system for monitoring production processes in the industry and bring new knowledge applied research and experimental development of interdisciplinary interconnection of advanced technologies to optimize their processes. The project responds on the growing demands of recipients customers and builds on the long-term development of its identification and access system IDSIMA. Integrates the results of previous projects of both candidates and its interdisciplinarity fills the initiativ Industry 4.0. The resulting product will increase the competitiveness of the recipient on local and foreign markets. The aim is to develop a comprehensive robust system, versatile on-line servers solution for monitoring things and people and visualization of the data for monitoring and optimizing processes. The subject of the research will be to develop a separate module of id system IDSIMA that the recipient has consistently developed and expanded, and that will be capable of communicating with different data sources and repositories, respectively superstructure systems for data presentation and analysis, incl. specification of models of behavior the individual elements. For effective monitoring of entities we use both static and mobile readers. This presupposes the development of low energy mobile scanners and concentrators based on NFC and BT Smart technology that enables online data collection and transmission from portable sensors. We plan the development of analytical and presentation layers to produce statistics, reports, and data visualization. Scenarios for development will be created based on the requirements of beneficiaries customers who have expressed interest to use system for mapping and increase the efficiency of production and work processes. The system finds application eg. in tracing forklifts, production tools and products in the industry. The system can be generically applied to other industries and services.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
CEP - hlavní obor
IN - Informatika
CEP - vedlejší obor
JC - Počítačový hardware a software
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
20206 - Computer hardware and architecture
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Byl vytvořen univerzální systém pro monitorování a optimalizaci výrobních procesů v průmyslu, vizualizaci nasbíraných dat a komunikaci s různými zdroji dat a úložišť, resp. nadstavbovými systémy pro prezentaci dat a jejich analýzu, vč. specifikace modelů chování jednotlivých prvků.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 9. 2016
Ukončení řešení
30. 6. 2019
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
22. 3. 2019
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Systémové označení dodávky dat
CEP20-MPO-FV-U
Datum dodání záznamu
18. 4. 2024
Finance
Celkové uznané náklady
15 242 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
11 420 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
3 822 tis. Kč
Uznané náklady
15 242 tis. Kč
Statní podpora
11 420 tis. Kč
0%
Poskytovatel
Ministerstvo průmyslu a obchodu
CEP
IN - Informatika
Doba řešení
01. 09. 2016 - 30. 06. 2019