Využití magnetoelastické metody pro zvýšení spolehlivosti a trvanlivosti stávajících a nově budovaných konstrukcí z předpjatého betonu.
Cíle projektu
Základním cílem navrhovaného projektu je rozvoj, modifikace, validace a verifikace magnetoelastické metody se zaměřením především na co nejpřesnější stanovení velikosti napětí v předpínacích prvcích (v předpínacích drátech, lanech nebo kabelech) stávajících a nově budovaných předpjatých konstrukcí z ultra vysokohodnotného i klasického betonu. Získané poznatky bude možné využít i pro další důležité konstrukční prvky stavebních konstrukcí, které jsou vyrobeny z feromagnetických materiálů a které jsou namáhány velkou tahovou silou, jako jsou například závěsy zavěšených mostů, ocelová táhla zavěšených střech, zemní nebo horninové kotvy. Bude realizován výzkum zaměřený na modifikaci a zpřesnění experimentů prováděných magnetoelastickou metodou na základě kombinování výsledků měření s teoretickými výpočty, na vývoj nových typů měřicí ústředny a magnetoelastických snímačů vhodných zejména pro měření předpínacích sil v předpínacích prvcích na stávajících a nově budovaných konstrukcích z předpjatého betonu. Naplnění základního cíle je rozloženo do následujících dílčích cílů: 1. Výroba prototypu modifikovaného magnetoelastického snímače určeného pro dodatečnou montáž na stávající konstrukci. 2. Výroba prototypu magnetoelastického snímače určeného pro dodatečnou montáž na stávající konstrukci s integrovanou sekundární cívkou. 3. Výroba funkčního vzorku měřicí ústředny. 4. Validace a verifikace nově vyvinutého měřicího systému při laboratorních zkouškách. 5. Aplikace nově vyvinutého měřicího systému na stavebních objektech in-situ. Aplikace výsledků získaných při řešení projektu umožní: - Dlouhodobý monitoring sil v předpínací výztuži předpjatých konstrukcí z ultra vysokohodnotného betonu. - Dlouhodobý monitoring sil v předpínací výztuži předpjatých konstrukcí z tradičního betonu. - Přesné stanovení sil v předpínací výztuži stávajících konstrukcí z předpjatého betonu.
Klíčová slova
building structurereliability, durabilityultra-high performance concretepresstresed concreteprestressed reinforcementprestressed strandprestressed stresstensile forceexperimentmagnetoelastic principlemagnetoelastic sensor
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Program
TRIO
Veřejná soutěž
TRIO 3 (SMPO201800001)
Hlavní účastníci
Pontex, spol. s r.o. (Pontex Consulting Engineers, Ltd.)
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
2018FV30457
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
The application of the magnetoelastic method for increasing the reliability and durability of existing and newly built prestressed concrete structures.
Anotace anglicky
The basic objective of the proposed project is the development, modification and verification of the magnetoelastic method that will be focused on the accurate determination of a stress value in prestressed elements (wires, strands or cables) on existing and newly built structures made from prestressed ultra-high performance and classic concrete. Obtained knowledge can be used for other important structural elements that are made from ferromagnetic materials and loaded by great tensile forces, for example stays of cable stayed bridges. The research will be focused on modification and specification of experiments realized by the magnetoelastic method based on combining the results of the measurements with the theoretical calculations. A new functional sample of the logger and new prototypes of magnetoelastic sensors, that can be especially applicated for experimental estimation of the tensile forces in prestressed structural elements on existing and newly built prestressed concrete structures, will be also developed. The basic objective of the project is divided in the following sub-objectives: 1. The manufacturing of the modified magnetoelastic sensor prototype intended for application on existing structures. 2. The manufacturing of the magnetoelastic sensor prototype with an integrated secondary coil intended for application on existing structures. 3. The logger functional sample manufacturing. 4. The validation and the verification of the developed measuring system by laboratory tests. 5. The application of developed measuring system on real structures. The application of the obtained results will allow: -the long-term monitoring of forces in presstresed reinforcements on prestressed structures made from ultra-high performance concrete, -the long-term monitoring of forces in prestressed reinforcements on prestressed structures made from classic concrete, -the accurate determination of forces in prestressed reinforcements on existing presressed concrete structures.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
OECD FORD - hlavní obor
20102 - Construction engineering, Municipal and structural engineering
OECD FORD - vedlejší obor
20306 - Audio engineering, reliability analysis
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)GB - Zemědělské stroje a stavby
JL - Únava materiálu a lomová mechanika
JM - Inženýrské stavitelství
JS - Řízení spolehlivosti a kvality, zkušebnictví
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Projekt dosáhl stanovených cílů a výstupů projektu. Dosaženým cílem projektu je rozvoj, modifikace, validace a verifikace magnetoelastické metody se zaměřením na nejpřesnější stanovení velikosti napětí v předpínacích drátech, lanech nebo kabelech stávajících nebo nově budovaných stavebních konstrukcí z předpjatého betonu, které jsou z feromagnetických materiálů a jsou namáhány velkou tahovou silou, např. závěsy zavěšených mostů, ocelová táhla zavěšených střech, zemní nebo horninové kotvy. Výsledkem řešení projektu je ověřená technologie v podobě modifikované magnetoelastické technologie na stávajících nebo nově budovaných konstrukcích z přepjatého betonu, zhotovení prototypu modifikovaného magnetoelastického snímače a zhotovení prototypu modifikovaného magnetoelastického snímače se dvěma sekundárními cívkami, oba určené pro dočasnou dodatečnou montáž na stávající konstrukce, a funkční vzorek měřicí ústředny pro měření realizované magnetoelastickými snímači.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2018
Ukončení řešení
31. 12. 2020
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
30. 3. 2020
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP21-MPO-FV-U
Datum dodání záznamu
10. 6. 2024
Finance
Celkové uznané náklady
8 388 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
5 646 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
2 741 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
8 388 tis. Kč
Statní podpora
5 646 tis. Kč
67%
Poskytovatel
Ministerstvo průmyslu a obchodu
OECD FORD
Construction engineering, Municipal and structural engineering
Doba řešení
01. 01. 2018 - 31. 12. 2020