Pokročilé modelování a analýza gravitačního mikročočkování
Cíle projektu
Přehlídky gravitačního mikročočkování v současnosti nacházejí přes 2000 případů ročně. Toto číslo dál stoupne po spuštění nové přehlídky KMTnet v roce 2015. Následné pozorovací projekty u vybraných případů pravidelně dosahují téměř nepřetržitých pozorování s vysokou fotometrickou přesností. Nárůst objemu i kvality světelných křivek vede k vyšší frekvenci nálezů planetárního mikročočkování, včetně případů s více planetami. Jen během posledních dvou let byly oznámeny tři ze čtyř dosud známých planetárních případů s trojitou čočkou. Tento vývoj klade vyšší nároky na přesnost analýzy pozorovaných případů, zároveň poukazuje na potřebu studia mikročočkování vícenásobnými čočkami. Navrhovaný projekt se bude věnovat oběma problémům. Prozkoumáme odchylky světelných křivek způsobené použitými aproximacemi okrajového ztemnění zdrojové hvězdy a posoudíme vhodnost aproximací zjasnění nebodového zdroje. Simulace trojčočkových případů s nebodovým zdrojem použijeme k ilustrování nových efektů v mapách zjasnění. Metodou analýzy v obrazové rovině budeme studovat vlastnosti n-bodových čoček.
Klíčová slova
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Standardní projekty
Veřejná soutěž
Standardní projekty 20 (SGA0201600001)
Hlavní účastníci
Univerzita Karlova / Matematicko-fyzikální fakulta
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
16-17282S
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Advanced modeling and analysis of gravitational microlensing events
Anotace anglicky
The efficiency of gravitational microlensing surveys has increased to more than 2000 detected events per year. The rate will be boosted further by the launch of the KMTnet survey in 2015. Events targeted by follow-up projects routinely achieve near-continuous observations with high-quality photometry. The increase in volume and quality of event light curves leads to a higher detection rate of planetary microlensing, including more complicated planetary systems. Only in the past two years three of the four known planetary triple-lens events have been published. These developments put higher demands on the accuracy of event analysis, and call for more attention to multiple-lens events. The proposed project will contribute to both tasks. We will study light-curve deviations introduced by different stellar limb-darkening models, and explore approximations of the extended-source amplification. We will model triple-lens events with extended sources, and survey new features of triple-lens amplification maps. We will use image-plane analysis to explore the properties of n-point-mass lenses.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
CEP - hlavní obor
BN - Astronomie a nebeská mechanika, astrofyzika
CEP - vedlejší obor
—
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)10308 - Astronomy (including astrophysics,space science)
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Projekt měl za cíl přispět k chápání gravitačních čoček vypracováním modelů. Zkoumány byly gravitační čočky systémů tří těles. Pozitivně je hodnoceno zapojení doktoranda. Výstupem je nicméně pouze jedna publikace což neodpovídá plánu a publikační výstup je spíše nízký, ale publikace je v kvalitním časopise ApJ a předpokládá se pozitvní ohlas. Druhá publikace je v přípravě.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2016
Ukončení řešení
29. 11. 2019
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
26. 4. 2018
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP20-GA0-GA-U/01:1
Datum dodání záznamu
2. 7. 2020
Finance
Celkové uznané náklady
2 410 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
2 020 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
389 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
2 410 tis. Kč
Statní podpora
2 020 tis. Kč
83%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
CEP
BN - Astronomie a nebeská mechanika, astrofyzika
Doba řešení
01. 01. 2016 - 29. 11. 2019