Vize poststalinského Československa: varianty státně socialistické modernity
Cíle projektu
Projekt se věnuje analýze rozdílných vizí modernity v poststalinském Československu 50. a 60. let. Období po Stalinově smrti zde není primárně vnímáno jako éra destalinizace, a tedy jako odmítnutí předchozího systému, ale spíše jako historické období, v němž mnoho marxistických intelektuálů usilovalo o reinterpretaci stalinských cílů v duchu poststalinské modernity. V tomto ohledu se projekt zaměřuje na dva proudy tehdejšího myšlení v podobě humanistického a technokratického marxismu. Jestliže jsou poststalinské varianty modernity v rámci projektu chápány jako odpověď na neúspěch stalinské modernizace, oba myšlenkové směry nejsou vnímány jako opoziční, ale spíše jako navzájem se prolínající. Projekt se bude soustředit na několik klíčových otázek, jež budou oscilovat kolem měnící se povahy historického materialismu jakožto důležité součásti marxistické meta-teorie, kolem nových modelů poststalinského socialismu a kolem otázky postavení člověka v poststalinské společnosti.
Klíčová slova
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Standardní projekty
Veřejná soutěž
Standardní projekty 20 (SGA0201600001)
Hlavní účastníci
Filosofický ústav AV ČR, v. v. i.
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
16-23584S
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Envisioning Post-Stalinist Czechoslovakia: Varieties of State Socialist Modernity
Anotace anglicky
The project is devoted to an analysis of different visions of modernity in Czechoslovakia in the 1950s and 1960s. The era after Stalin's death is not approached here primarily as a period of de-Stalinization and therefore as a rejection of the former system, but rather as a historical period in which many Marxist thinkers tried to reinterpret the Stalinist goals in sense of a new - post-Stalinist - modernity. In this respect, there are two currents of Marxist thought to be examined, technocratic and humanist Marxism. Inasmuch as the post-Stalinist variants of modernity are understood here as a response to the failure of the Stalinist version of modernization, both currents are perceived not in an oppositional but rather in a complementary mode. The project will revolve around central research questions that will be derived from the changing nature of historical materialism as an important part of Marxist meta-theory, from new post-Stalinist models of socialism and from the position of humanity in post-Stalinist society.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
CEP - hlavní obor
AB - Dějiny
CEP - vedlejší obor
—
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Výsledky projektu zlepšily chápání dějin marxistického myšlení. Projekt má výrazně mezioborový charakter s přesahy do dějin filosofie. Dílčí výstupy sice byly publikovány především jako kapitoly v odborných knihách, podařilo se však umístit je také do časopisů evidovaných ve sledovaných databázích.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2016
Ukončení řešení
11. 12. 2020
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
26. 4. 2018
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP21-GA0-GA-U/01:1
Datum dodání záznamu
12. 4. 2021
Finance
Celkové uznané náklady
2 497 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
2 497 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Uznané náklady
2 497 tis. Kč
Statní podpora
2 497 tis. Kč
0%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
CEP
AB - Dějiny
Doba řešení
01. 01. 2016 - 11. 12. 2020