Rozhraní mezi tenkovrstvými chalkogenidy s obsahem železa a izolanty: vliv na strukturu, magnetismus a nekonvenční supravodivost.
Cíle projektu
Navrhujeme studovat vliv rozhraní vybraných materiálů na elektronové vlastnosti kvasi-2D FeCh (Ch = Se, Te) systémů. Motivováni jsme nedávno objevenou ale nevysvětlenou supravodivou fází ve vysokých teplotách ~100 K v FeSe pod tažným napětím díky deponování na SrTiO3, což je o řád více než v krystalickém FeSe. Tenké vrstvy FeCh budou připraveny epitaxí z molekulárních svazků na vybraných substrátech ( spodní rozhraní), sahajících od polovodičů přes isolátory (fluoridy a oxidy) až k topologickým izolátorům, mající rozdílné elektrické a strukturní vlastnosti způsobující jiné přesuny náboje a jiné typy napětí na FeCh. Budeme charakterizovat strukturní, magnetické a elektronové vlastnosti vzorků FeCh mimo jiné pomocí řádkovacího tunelového mikroskopu, magnetotransportními měřeními, magnetooptickými metodami a fotoelektronovou spektroskopií. Druhým konceptem bude zkoumání potenciálu růstu vrstev oxidů shora (horní rozhraní), které jsou zajímavé z pohledu aplikace jako pasivační vrstvy na FeCh pro budoucí použití v ex-situ zařízeních.
Klíčová slova
Multilayer interfacesmagnetismunconventional superconductivity
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Standardní projekty
Veřejná soutěž
Standardní projekty 23 (SGA0201900001)
Hlavní účastníci
Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
19-13659S
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Interfaces between Fe-Chalcogenide thin films and insulators: impact on structure, magnetism, and unconventional superconductivity
Anotace anglicky
We propose to study the influence of selected interface materials on the electronic properties of quasi-2D FeCh (Ch = Se, Te) systems. Our motivation is the recently discovered but unexplained superconducting phase at high temperatures ~100K in tensile strained FeSe on SrTiO3, one order of magnitude higher than in bulk FeSe. Thin FeCh layers will be grown by molecular beam epitaxy on selected substrates (bottom interfaces) ranging from semiconductors, to normal (fluorides and oxides) and topological insulators, all with particular electrical properties and different lattice constants, causing different interface charge transfers and FeCh tensile strains. We will characterize structure, magnetism, and electronic properties of FeCh sample systems among others by scanning tunneling microscopy, magnetotransport, magneto-optical methods, and photoelectron spectroscopy. As a second concept we would like to explore the potential of oxide overlayer growth (top interfaces), which - from application points of view - is of interest as passivation layers on FeCh for future ex-situ devices.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
OECD FORD - hlavní obor
10302 - Condensed matter physics (including formerly solid state physics, supercond.)
OECD FORD - vedlejší obor
—
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)BM - Fyzika pevných látek a magnetismus
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2019
Ukončení řešení
30. 6. 2022
Poslední stav řešení
—
Poslední uvolnění podpory
1. 4. 2022
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP23-GA0-GA-R
Datum dodání záznamu
26. 6. 2023
Finance
Celkové uznané náklady
15 447 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
13 585 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
1 776 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
15 447 tis. Kč
Statní podpora
13 585 tis. Kč
87%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
OECD FORD
Condensed matter physics (including formerly solid state physics, supercond.)
Doba řešení
01. 01. 2019 - 30. 06. 2022