Zranitelné nebo odolné? Poznání odezvy středověkých venkovských komunit na environmentální stres
Cíle projektu
Projekt zkoumá ekologický efekt středověkého zemědělství v areálech čtyř zaniklých vesnic, jejichž relikty jsou díky lesnímu prostředí velice dobře dochovány (včetně polí a původního mikroreliéfu). Pro období vrcholného/pozdního středověku se předpokládá mimořádně negativní lidský impakt vedoucí k degradaci životního prostředí a následnému opouštění sídel. Stále však postrádáme „tvrdá data“, která by to potvrdila, i když předběžný archeologický výzkum navrhovatele projektu naznačuje značné erozní ohrožení zkoumané plužiny. Adaptabilita a odezva venkovských komunit na environmentální stres je u nás prakticky nepoznaná. Projekt je inovativní díky aplikaci přísně interdisciplinárního přístupu a komplexní analýzy krajiny, která kombinuje postupy krajinné a geo- archeologie s lidarovými, paleoenvironmentálními a pedologickými daty, společně s významným uplatněním GIS. Poskytuje dlouhodobou časovou perspektivu na problematiku interakcí člověka s přírodním prostředím. Na rozdíl od předchozího výzkumu se soustředí na porozumění odolnosti a pružnosti středověkých venkovských komunit.
Klíčová slova
rural settlementabandonmentlandscape transformationlandscape dynamicsland-usehuman-environmental interactionslandscape archaeologypalaeoenvironmental evidencegeoarchaeologyGIS analyzesHigh/Late Middle Ages
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Standardní projekty
Veřejná soutěž
SGA0202200004
Hlavní účastníci
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích / Filozofická fakulta
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
22-23889S
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Vulnerable or Resilient? Understanding the Responses of Medieval Rural Communities to Environmental Stress
Anotace anglicky
The project investigates the long-term ecological effect of medieval agriculture in four deserted villages; as they are under current woodlands, their remains, including fields and microrelief, are well-preserved. Significant negative human impact leading to environmental degradation followed by settlement abandonment is assumed for this period, albeit without hard data to confirm that. A preliminary archaeological survey of the applicant has indicated a considerable erosion threat of these medieval fields. However, the adaptability and responses of rural communities to environmental stress in the High/Late Middle Ages are still poorly understood. The project is innovative by adopting a rigorous interdisciplinary approach and holistic landscape-scale analysis that combines landscape and geo- archaeology with lidar, paleoenvironmental, and pedological data examined in GIS. It provides a time-depth perspective on human-environmental interactions. In contrast to the prevailing research, it focuses on the understanding of resilience behaviour of medieval rural communities.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
OECD FORD - hlavní obor
60102 - Archaeology
OECD FORD - vedlejší obor
—
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)AC - Archeologie, antropologie, etnologie
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 4. 2022
Ukončení řešení
31. 12. 2024
Poslední stav řešení
—
Poslední uvolnění podpory
29. 2. 2024
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP25-GA0-GA-R
Datum dodání záznamu
12. 3. 2025
Finance
Celkové uznané náklady
4 624 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
4 624 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
4 624 tis. Kč
Statní podpora
4 624 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
OECD FORD
Archaeology
Doba řešení
01. 04. 2022 - 31. 12. 2024