Digitální řešení civilních sporů a garance práva na spravedlivý proces
Cíle projektu
Projekt se zaměří na řešení civilních sporů prostřednictvím digitálních technologií při garanci práva na spravedlivý proces. Využity budou přístupy identifikace mezer v právní úpravě a nalezení způsobů jejich vhodného zaplnění. Důraz bude kladen na stanovení procesních záruk s ohledem na zásadní aspekty digitálního řešení sporů. Největší mezerou ve zkoumané problematice je absentující základní vymezení digitálního řešení sporů v civilním soudním řízení, s dopadem na jeho stěžejní procesní instituty a limity digitalizace řízení. Pozornost bude věnována rovněž možnému využití umělé inteligence a fungování digitálního řešení sporů v krajních případech. Smyslem projektu je zodpovědět otázku, zda je možné a žádoucí širší zavedení řešení sporů novými technologiemi za současného naplnění jednotlivých prvků práva na spravedlivý proces, a tím přispět k ochraně práv a svobod na úrovni jednotlivce i společnosti. Současný systém totiž v mnoha ohledech nedokáže zajistit efektivní a odpovídající soudní ochranu práv. Vhodně nastavené digitální řešení sporů by tento neuspokojivý stav mohlo zlepšit.
Klíčová slova
Civil procedurecivil justicecivil disputesdispute resolutionright to a due processdigital technologiesartificial intelligenceonline dispute resolutioneCourt
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Standardní projekty
Veřejná soutěž
SGA0202300001
Hlavní účastníci
Univerzita Karlova / Právnická fakulta
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
23-06243S
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Digital Resolution of Civil Disputes and Guarantee of the Right to a Due Process
Anotace anglicky
The project will focus on the digital resolution of civil disputes with a respect to preserving the right to a due process, using the Black Letter Law approach and the Emergent approach. The emphasis will be placed on identifying procedural guarantees concerning the most critical moments of digital dispute resolution. The most significant research gap is related to the general conception of digital dispute resolution and its analysis, focusing on the civil proceedings and its focal points and the limits of digitalisation of procedure. Other aspects of the project will be related to the potential use of artificial intelligence and the operation of digital dispute resolution in extremis. The project aims to help protect rights and freedoms on an individual level as well as on the societal level, allowing to create the needed trust in the judiciary since the current system, in many cases, fails to provide available justice and adequate protection of rights. A well-established digital dispute resolution could improve all of that.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
OECD FORD - hlavní obor
50501 - Law
OECD FORD - vedlejší obor
—
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)AG - Právní vědy
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2023
Ukončení řešení
31. 12. 2025
Poslední stav řešení
K - Končící víceletý projekt
Poslední uvolnění podpory
29. 2. 2024
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP25-GA0-GA-R
Datum dodání záznamu
21. 2. 2025
Finance
Celkové uznané náklady
4 010 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
4 010 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
4 010 tis. Kč
Statní podpora
4 010 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
OECD FORD
Law
Doba řešení
01. 01. 2023 - 31. 12. 2025