Biomechanika aneuryzmat tepenožilního zkratu
Cíle projektu
Ačkoliv je biomechanika oběhové soustavy velmi dynamicky se rozvíjejícím oborem, studium aneuryzmat v oblasti cévního přístupu stojí v boru biomechaniky poněkud stranou pozornosti. Přitom množství pacientů určených k dialýze stále roste. Je to ale právě vytvoření tepenožilního zkratu (AVF) pro dialyzační přístup, které, hraje zásadní roli při vzniku žilních aneuryzmat. Jiná žilní aneuryzmata než vzniklá za AVF jsou totiž velmi vzácná. Přesný mechanizmus vzniku aneuryzmatu AVF, kromě dosti vágního tvrzení, že jde o důsledek změněných hemodynamických podmínek, stále není znám. To samé platí i pro popis mechanických vlastností takto postižených žilních stěn. V literatuře nenajdeme článek, který by přinášel konstitutivní model pro mechanické chování aneuryzmat AVF. Cílem projektu je experimentálně identifikovat materiálové modely pro patologicky postižené žíly a porovnat je s chováním zdravé tkáně. Konstitutivní modely pro AVF aneuryzmata pak použijeme v simulacích výpočetní dynamiky kapalin s poddajnou stěnou pro určení změn, ke kterým dochází v hemodynamice AVF aneuryzmatu.
Klíčová slova
Aneurysmanisotropyarteriovenous shuntbiomechanicsconstitutive modeldeformationhemodynamicshistologyhyperelasticityFinite Element MethodFluid-Structure Interactionmicrostructurestressviscoelasticityvein
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Standardní projekty
Veřejná soutěž
SGA0202400001
Hlavní účastníci
České vysoké učení technické v Praze / Fakulta strojní
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
24-10597S
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Biomechanics of arteriovenous fistula aneurysms
Anotace anglicky
Although biomechanics of the circulation is a very dynamic field, the study of aneurysms in the vascular access is somewhat neglected. Yet the number of patients referred for dialysis continues to grow. However, it is the creation of an arteriovenous shunt (AVF) for dialysis access that plays a critical role in the formation of venous aneurysms. Indeed, venous aneurysms other than those formed behind the AVF are very rare. The exact mechanism of AVF aneurysm formation, apart from the rather vague claim that it is a consequence of altered hemodynamics, is still unknown. The same applies to the description of the mechanical properties of AVF vein walls. One cannot find a paper in the literature that provides a constitutive model for the AVF aneurysms. The aim of this project is to experimentally identify material models for pathologically affected veins and compare them with the behavior of healthy tissue. The constitutive models for AVF aneurysms will then be used in computational fluid dynamics with a deformable wall to determine the changes that occur in AVF aneurysm hemodynamics.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
OECD FORD - hlavní obor
20302 - Applied mechanics
OECD FORD - vedlejší obor
—
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)GB - Zemědělské stroje a stavby
JQ - Strojní zařízení a nástroje
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2024
Ukončení řešení
31. 12. 2026
Poslední stav řešení
B - Běžící víceletý projekt
Poslední uvolnění podpory
29. 2. 2024
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP25-GA0-GA-R
Datum dodání záznamu
21. 2. 2025
Finance
Celkové uznané náklady
6 123 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
6 123 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Uznané náklady
6 123 tis. Kč
Statní podpora
6 123 tis. Kč
0%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
OECD FORD
Applied mechanics
Doba řešení
01. 01. 2024 - 31. 12. 2026