Jak odpovídají společenstva různých organizmů na ostrovnost fragmentovaného rašeliništního biotopu?
Cíle projektu
Rašeliniště jsou přirozeně ostrovními biotopy, které v současnosti degradují. Abychom je mohli účinně chránit a obnovovat, potřebujeme vědět, které ostrovně-biogeografické procesy jsou důležité pro jejich klíčová biotická společenstva. Našim cílem je testovat pozici společenstev osmi různých skupin rašeliništních organismů na gradientu ostrovnosti pomocí původních dat, sbíraných na stejných místech, a kvantifikovat závislost společenstev posledních zbytků rašelinišť v krajině na jejich konektivitě a izolaci. Studované skupiny jsme vybrali na základě jejich biologických vlastností. Reprezentují různé strategie šíření a perzistence, různou délku života a různý stupeň specializace. Zbytky čtyř z nich se ukládají v rašelině a lze je určit, proto můžeme do testování zahrnout i vliv historie lokalit, zjišťovaný datováním a analýzou subfosilních společenstev. Budeme pracovat s přechodovými rašeliništi a nevápnitými slatiništi na regionální škále, ale pro rostliny přesáhneme i do evropské škály. Kromě teoretických výstupů očekáváme aplikace výsledků do ochrany biotopů a ekologické obnovy.
Klíčová slova
Sphagnum fensbiogeographyconnectivityhabitat islandsinsularityfragmentationcommunitieshabitat ageplantsfungiinvertebratesprotistsspecies-environment relationshipsuccessionconservationrestoration
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Standardní projekty
Veřejná soutěž
SGA0202400001
Hlavní účastníci
Masarykova univerzita / Přírodovědecká fakulta
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
24-10844S
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
How do communities of different organisms respond to insularity in a fragmented mire habitat?
Anotace anglicky
Fens are naturally insular habitats that have recently experienced rapid deterioration. To effectively protect and restore them, we need to know which processes of island biogeography are essential for their key biotic communities. Our goal is to test the position of communities of eight contrasting groups of fen micro- and macroorganisms on the gradient of insularity, using original data collected on the same fen patches, and to quantify the dependence of fen habitat remnants on connectivity or isolation. The groups of organisms were selected based on known life-history traits. They represent different dispersal and persistence strategies, life spans, and degrees of habitat specialisation. Four are commonly fossilised in fens. Thus we will consider the legacy effects examined for individual fens using radiocarbon dating and subfossil biotic compositions. We will work with poor and rich fens at a regional scale, with exploratory scaling up to a European scale for plants. Besides theoretical outputs, we expect the application of results in habitat conservancy and restoration.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
OECD FORD - hlavní obor
10613 - Zoology
OECD FORD - vedlejší obor
10611 - Plant sciences, botany
OECD FORD - další vedlejší obor
10612 - Mycology
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)EF - Botanika
EG - Zoologie
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2024
Ukončení řešení
31. 12. 2026
Poslední stav řešení
B - Běžící víceletý projekt
Poslední uvolnění podpory
9. 4. 2024
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP25-GA0-GA-R
Datum dodání záznamu
21. 2. 2025
Finance
Celkové uznané náklady
12 875 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
12 863 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
12 875 tis. Kč
Statní podpora
12 863 tis. Kč
99%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
OECD FORD
Zoology
Doba řešení
01. 01. 2024 - 31. 12. 2026