Úsvit mrtvých: Chemické složení a obrat mrtvé mikrobiální biomasy a její role v potravním řetězci v půdě
Cíle projektu
Mrtvá biomasa mikrobiálního původu je považována za významný zdroj tvorby půdní organické hmoty, ale současné výsledky neumožňují její podíl kvantifikovat. Biomasa hub je považována za vice rekalcitrantní než bakteriální, nicméně ve světle variability ve složení biomasy v rámci těchto skupin je otázkou, zda tento předpoklad platí. Mrtvá mikrobiální biomasa navíc dosud nebyla – na rozdíl od predace živých mikroorganismů – důvěryhodně integrována do modelů půdních potravních řetězců. V tomto projektu navrhujeme studovat chemismus mrtvé biomasy různých bakterií a hub a sledovat její obrat v půdě v přítomnosti / nepřítomnosti detritivorního omnivora. Projekt popíše vliv diversity mikroorganismů I růstových podmínek na složení biomasy. Výsledky pomohou objasnit význam mrtvé mikrobní biomasy pro tvorbu půdní organické hmoty a její místo v potravním řetězci. To je důležité pro pochopení fungování cyklu uhlíku v půdách, jejichž organická hmota je v současnosti významně ovlivňována probíhajícími procesy globálních změn.
Klíčová slova
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Juniorské granty
Veřejná soutěž
SGA0202000002
Hlavní účastníci
Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i.
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
20-02022Y
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Dawn of the dead: Chemistry and turnover of dead microbes, and their role in the soil food-chain
Anotace anglicky
Dead microbes are supposedly significant contributors to soil organic matter but the extent of its contribution cannot be resolved from the available data. Fungi are considered to be more recalcitrant than bacteria that, however, is called into question due to the variability of biomass composition among these groups. Dead microbial biomass, unlike the predation on living microbes, was never reliably incorporated into soil food-chains. Here, we propose to analyse the chemistry of dead microbial debris from a variety of bacteria and fungi and to follow its turnover in soil with and without the inclusion of a detritivorous omnivore. Differences in the chemistry among dead microbes will be described as well as the effects of growth conditions. The results will not only address the importance of dead microbial biomass for soil organic matter formation, but also its place in the soil food-chain. This is important for the understanding of carbon cycling in soils as its carbon stocks are affected by the ongoing processes of global change.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
OECD FORD - hlavní obor
10606 - Microbiology
OECD FORD - vedlejší obor
—
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)EE - Mikrobiologie, virologie
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Řešitel v závěrečné zprávě uvedl, že dosáhl všech hlavních cílů projektu. Chybí však podrobnější rozbor výsledků, aby toto bylo možné zhodnotit. Hl. výstupem projektu je pravděpodobně studie "Size does matter…and its necromass turnover...", která dosud nebyla publikována, a nelze tedy hodnotit. Řešitel uvedl dedikaci projektu v celkem 8 článcích, které se týkaly řešení projektu spíše okrajově.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2020
Ukončení řešení
30. 6. 2023
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
1. 4. 2023
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP24-GA0-GJ-U
Datum dodání záznamu
21. 5. 2024
Finance
Celkové uznané náklady
10 054 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
10 054 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
10 054 tis. Kč
Statní podpora
10 054 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
OECD FORD
Microbiology
Doba řešení
01. 01. 2020 - 30. 06. 2023