Česi, Slováci a Židé: Spolu, ale odděleně, 1938-1989
Cíle projektu
Potřebujeme vůbec další knihu o holocaustu? Je zřejmé, že výzkum věnující se pronásledování českých a slovenských Židů během druhé světové války – stejně jako výzkum mnohých dalších aspektů Protektorátu Čechy a Morava a slovenského státu – významně pokročil. Předložený postdoktorský projekt ale historické bádání dále posouvá a obohacuje tím, že česko-slovensko-židovské soužití zkoumá v delší časové perspektivě let 1938 až 1989. Projekt si klade dva cíle: za prvé, analyzovat nálady a postoje Čechů a Slováků k oficiálnímu antisemitismu a za druhé, předložit komplexní studii o reflexi holocaustu nejen v oficiální, ale i veřejné poválečné paměti Čechů a Slováků. Z metodologického hlediska byl zvolen interdisciplinární přístup, který pracuje se širokým spektrem primárních zdrojů (včetně např. situačních správ, nejrůznějších písemných i ústních svědectví, literárních a filmových zpracování holocaustu).
Klíčová slova
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Postdoktorandské granty
Veřejná soutěž
Postdoktorandské granty 14 (SGA0201300006)
Hlavní účastníci
Univerzita Karlova / Fakulta sociálních věd
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
13-15989P
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
The Czechs, Slovaks and Jews: Together but Apart , 1938-1989
Anotace anglicky
Why another book on the Holocaust? While the research on the persecution of Czech and Slovak Jews including other important aspects of the Protectorate Bohemia and Moravia and the Slovak State certainly made progress, our research adds new dimensions to the topic of indigenous resistance and collaboration in the Final Solution by presenting the Czech-Slovak-Jewish coexistence during the Second World War in a longer time perspective of 1938-1989. This postdoctoral research project has two interrelated aims: first, to analyze responses of Czechs and Slovaks to the persecution of the Jews in the Protectorate and wartime Slovakia and second, to present a comprehensive study on the treatment of the Holocaust in post-war Czech and Slovak discourses and public memory. An interdisciplinary approach will be used, moving beyond a purely political history and working with divergent types of sources (e.g. situational reports, extensive oral testimonies, literary and film representations).
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
CEP - hlavní obor
AB - Dějiny
CEP - vedlejší obor
—
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Řešitelé splnili větší část stanovených cílů, v době odkladu byly vydány další studie (celkem pět), tři kapitoly v knize (celkem čtyři). Plánovaná kniha jakožto hlavní výstup však stále čeká na uveřejnění v nakladatelství Brill, kde už prošla úspěšným recensním řízením.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 2. 2013
Ukončení řešení
5. 1. 2018
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
26. 3. 2015
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP19-GA0-GP-U/03:1
Datum dodání záznamu
11. 6. 2019
Finance
Celkové uznané náklady
1 759 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
1 759 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
1 759 tis. Kč
Statní podpora
1 759 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
CEP
AB - Dějiny
Doba řešení
01. 02. 2013 - 05. 01. 2018