CzeCOS
Cíle projektu
Hlavním cílem výzkumné infrastruktury (VI) CzeCOS je, spolu s prováděním výzkumu a experimentálního vývoje, umožňovat přístup celé vědecké komunitě, poskytovat výzkumné služby vnějším uživatelům a napomáhat přenosu znalostí (trénink a vzdělávání studentů, doktorandů, postdoktorandů, vědeckých pracovníků a dalších odborníků), a to v oblasti dlouhodobého sofistikovaného výzkumu dopadů globální změny (GZ) na terestrické ekosystémy ČR a střední Evropy. A to vše s dílčími cíli, aby VI (1) tvořila národní doplněk ke stávajícím ESFRI infrastrukturám ICOS, AnaEE a EUFAR; (2) poskytovala jedinečné zázemí pro realizaci (i) dlouhodobých impaktových studií vlivu různých faktorů prostředí na rostliny/ekosystémy, (ii) observačního výzkumu pro kvantifikaci toků skleníkových plynů a pro provoz atmosférické a ekosystémových stanic, (iii) experimentálních zařízení, (iv) metabolomické a izotopové laboratoře a (iv) laboratoře dálkového průzkumu Země; (3) jako jediná VI zabývající se problematikou GZ v ČR významně přispívala do celosvětové sítě výzkumu dopadu GZ; (4) představovala jedinečnou platformu pro širokou mezioborovou spolupráci na národní i mezinárodní úrovni. VI zahrnuje unikátní soubor zařízení pro výzkum dopadů GZ na ekosystémy, pro studium adaptačních mechanismů a pro vývoj opatření zmírňujících tyto dopady. Očekávané inovace tvoří především predikce budoucí stability ekosystémů, identifikace možných rizik, tvorba adaptačních opatření, identifikace odrůd plodin se zvýšenou odolností vůči stresorům, tvorba vegetačních indexů a tematických map použitelných v územním plánování atd. Cíle VI CzeCOS jsou plně v souladu s Národními prioritami orientovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (VaVaI), stanovenými jako určitý a konkrétní předmět státního a veřejného zájmu, který kombinuje dlouhodobé cíle a multioborového zaměření a je žádoucí v celé společnosti (klimatické změny jsou explicitně zadány jako prioritní oblasti VaVaI).
Klíčová slova
climate change and modellingecological physiology and metabolomicsgreen house gasesremote sensing
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Program
Projekty velkých výzkumných infrastruktur
Veřejná soutěž
—
Hlavní účastníci
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Druh soutěže
VL - Schváleno vládou
Číslo smlouvy
MSMT-1000/2016
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
CzeCOS
Anotace anglicky
The main goal of the research infrastructure (RI) CzeCOS is to enable open access to the entire scientific community, to provide research services to external users, and to facilitate knowledge transfer (training and education of students, PhD students, postdocs, researchers and other experts) in the field of long-term sophisticated research on global change (GC) impacts on terrestrial ecosystems in the Czech Republic (CZ) and Central Europe. Particular aims are (1) to form a national complement to the existing ESFRI infrastructures ICOS, AnaEE, and EUFAR, (2) to provide unique facilities for (i) long-term impact studies on effects of environmental factors on plants/ecosystems, (ii) operation of atmospheric and ecosystem stations for observational research and quantification of greenhouse gas fluxes, (iii) physiological research, (iv) metabolomic and isotope investigation and (v) flying laboratory of process imaging; (3) to significantly contribute to the global network of GC research; (4) to represent a unique platform for a broad national and international interdisciplinary collaboration. RI comprises a unique set of facilities for the research of GC impacts on ecosystems, study of adaptation mechanisms and the development of mitigation measures. Expected innovations are prediction of future stability of different ecosystems, identification of potential risks and producing the adaptation measures, identification of crop cultivars with increased tolerance to stressors, preparation of vegetation indices and thematic maps applicable in landscape planning, etc. The aim of the RI is fully in compliance with the National priorities for oriented research, experimental development and innovations (R&D&I) determined as a certain and concrete object of the state and public interest, which combines a long-term goals and multi-field focus, is applicable in the whole society and desirable (a climatic change is specified explicitly as a priority area).
Vědní obory
Kategorie VaV
IF - Infrastruktura výzkumu, vývoje a inovací
CEP - hlavní obor
DG - Vědy o atmosféře, meteorologie
CEP - vedlejší obor
EH - Ekologie – společenstva
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)10509 - Meteorology and atmospheric sciences
10510 - Climatic research
10618 - Ecology
10619 - Biodiversity conservation
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
VVI CzeCOS je unikátní platformou pro realizaci mezinárodně orientovaného interdisciplinárního výzkumu globální změny klimatu a jejích dopadů na ekosystémy. Představuje národní uzel evropských infrastruktur ICOS ERIC, AnaEE, DANUBIUS-RI a eLTER RI. Projektu se podařilo naplnit stanovené cíle a dodržet přitom rozpočtová určení. Výsledky infrastruktury byly publikovány v 31 vědeckých publikacích, externími uživateli bylo na základě projektů na infrastruktuře publikováno 236 publikací v impaktových časopisech. V průběhu realizace došlo k modernizaci a doplnění infrastruktury, tak aby splňovala mezinárodní standardy, zejména byl harmonizován systém pořizování, uchovávání a zveřejňování dat. Byly vypracovány metodické postupy pro adaptaci ekosystémů extrémním klimatickým jevům, snížení emisí skleníkových plynů a využití perspektivních metod dálkového průzkumu pro vyhodnocení dopadů globálních změn na ekosystémy.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2016
Ukončení řešení
31. 12. 2019
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
15. 2. 2019
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP20-MSM-LM-U/03:1
Datum dodání záznamu
25. 6. 2020
Finance
Celkové uznané náklady
142 990 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
142 990 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Uznané náklady
142 990 tis. Kč
Statní podpora
142 990 tis. Kč
0%
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
CEP
DG - Vědy o atmosféře, meteorologie
Doba řešení
01. 01. 2016 - 31. 12. 2019