Výzkumná infrastruktura pro experimenty ve Fermilab
Cíle projektu
Výzkumná infrastruktura (dále jen „VI“) Fermilab-CZ podporuje a koordinuje spolupráci výzkumných organizací z ČR ve Fermiho národní urychlovačové laboratoři v USA (Fermi National Accelerator Laboratory, dále jen „Fermilab“). Fermilab je jedna z nejvýznamnějších laboratoří pro částicovou fyziku na americkém kontinentě a v tomto oboru se řadí ke světové špičce. Na zde prováděných experimentech spolupracuje více než 4 200 výzkumných pracovníků z celého světa. Hlavním programem Fermilab (kromě astrofyzikálních experimentů) je od roku 2011 neutrinová fyzika, pro kterou Fermilab vyvinul nejintenzivnější urychlovače částic na světě, které jsou schopny dodávat potřebné, velmi vysoké toky neutrin. VI poskytuje českým a zahraničním uživatelům služby: - Spolupráce na provozu detektoru ve Fermilab - Dodávky výpočetních kapacit z pražského centra pro zpracování dat experimenty ve Fermilab - Infrastruktura pro statistické výpočty a umělou inteligenci, podpora moderních metod analýzy dat - Elektronická, detektorová a mechanická laboratoř v pražských institucích VI pro vývoj, testy a upgrade detektorů Cílem VI je umožnit plnohodnotnou spolupráci českým fyzikům na experimentech ve Fermilab od návrhu a konstrukce detektorů po jejich provoz, zpracování experimentálních dat a fyzikální analýzu. České výzkumné týmy se tak stanou součástí mezinárodní vědecké komunity. Zároveň v tomto prostředí budou vychováváni studenti od bakalářského studia po doktorandské.
Klíčová slova
neutrino physicsparticle detectorsmass data processingstatistical methods and artificial intelligence
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Program
Projekty velkých výzkumných infrastruktur
Veřejná soutěž
—
Hlavní účastníci
Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Druh soutěže
VL - Schváleno vládou
Číslo smlouvy
MSMT-1000/2016
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Research Infrastructure for Fermilab Experiments
Anotace anglicky
The research infrastructure (further RI) Fermilab-CZ supports and coordinates a collaboration of Czech institutions in Fermi National Accelerator Laboratory (further Fermilab). Fermilab is one of the most prestigious laboratories for particle Physics on the American continent and belongs in this field to world premier laboratories. Some 4 200 researchers from all over the world collaborate on the Fermilab experiments. The main Fermilab research programme is neutrino physics (apart of astroparticle experiments) from 2011. For which Fermilab developed world most powerful (highest intensity) particle accelerators that are able to deliver necessary enormous neutrino flow. The RI offers following services to Czech and foreign users: - Collaboration on running of Fermilab detectors - Delivery of computing capacities from Prague centre for experimental data processing for Fermilab experiments - Infrastructure for statistical calculus and artificial intelligence, support of novel data analysis methods - Electronics, detector and mechanical laboratory in Prague RI institutions for development, tests and upgrade of detectors The goal of RI is to make the Fermilab experiments accessible to Czech physicists through all their levels from proposal and construction of the detectors to their operation, physics data analysis and upgrade. Czech research team will become an equal partner to international research community. In the same time students from bachelor to PHD level will be educated in the experiments.
Vědní obory
Kategorie VaV
IF - Infrastruktura výzkumu, vývoje a inovací
CEP - hlavní obor
BF - Elementární částice a fyzika vysokých energií
CEP - vedlejší obor
BB - Aplikovaná statistika, operační výzkum
CEP - další vedlejší obor
JD - Využití počítačů, robotika a její aplikace
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)10103 - Statistics and probability
10303 - Particles and field physics
20204 - Robotics and automatic control
20205 - Automation and control systems
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
V - Vynikající výsledky projektu (s mezinárodním významem atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
VVI Fermilab-CZ splnila předsevzaté cíle, zejména v oblasti příspěvku ke stavbě, provozu a upgradu detektorů experimentů NOVA a DUNE, dodávek potřebných výpočetních kapacit k simulacím a zpracování dat, vývoji metod pro analýzu dat s využitím umělé inteligence a služeb detektorové laboratoře pro vývoj elektroniky, detektorů a jejich testování. VVI Fermilab-CZ tak zajištuje solidní základ pro spolupráci ČR na špičkových experimentech fyziky částic ve Fermilab.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2016
Ukončení řešení
31. 12. 2019
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
15. 2. 2019
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP20-MSM-LM-U/03:1
Datum dodání záznamu
25. 6. 2020
Finance
Celkové uznané náklady
30 031 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
30 031 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
30 031 tis. Kč
Statní podpora
30 031 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
CEP
BF - Elementární částice a fyzika vysokých energií
Doba řešení
01. 01. 2016 - 31. 12. 2019